MojAndroid

Antivírus Avast objavil v Google Play 50 aplikácií, ktoré obsahovali prvky adwaru. Počet inštalácií týchto aplikácií sa pohybuje v rozmedzí od 5-tisíc až do 5 miliónov. Celkovo sa jedná o viac ako 30 miliónov inštalácií. Tento druh adwaru neustále zobrazuje reklamy cez celý displej a v niektorých prípadoch sa snaží presvedčiť používateľa, aby inštaloval ďalšie reklamné aplikácie.

Nie úplne v rozpore s pravidlami Google Play

Agresívny adware sa nachádzal v aplikáciách pre hudbu, úpravu fotografií a fitness. Aplikácie s adwarom sú prepojené použitím knižníc pre Android, ktoré obchádzajú obmedzenia služieb na pozadí. Aj keď toto obchádzanie ako také Google Play vyslovene nezakazuje, Avast ho deteguje aj preto, že aplikácie využívajúce tieto knižnice plytvajú batériou a zariadenie spomaľujú. V rozpore s pravidlami Google Play aplikácie využívajú tieto knižnice k neustálemu zobrazovaniu stále väčšieho počtu reklám.

Používateľov nútili inštalovať nové aplikácie

Po inštalácii sa zdalo, že väčšina aplikácií funguje tak, ako je popísané na ich stránkach na Google Play. Naviac sa však na domovskej obrazovke objavovali zástupcovia nových aplikácií a pri odblokovaní zariadenia sa zobrazovali reklamy cez celú obrazovku. V niektorých prípadoch sa reklamy objavovali pravidelne počas používania zariadenia. V ďalších prípadoch aplikácie obsahovali kód, ktorý bol schopný sťahovať ďalšie aplikácie a žiadať používateľov, aby ich nainštalovali. Väčšina z aplikácií pridala na domovskú obrazovku aplikáciu s názvom “Game Center”, ktorá otvárala stránku propagujúcu rôzne hry.

Google už o tom vie

Avast, samozrejme, konal a spoločnosť Google na základe týchto zistení kontaktoval so žiadosťou, aby tieto aplikácie odstránila.

Náš tip
Dve tretiny antivírusových aplikácií v Google Play sú nepoužiteľné
Zdroj: Avast blog

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+