MojAndroid

Spoločnosť Uber pozastavuje testy pre autonómne riadenie svojich vozidiel. Dôvodom je smrteľná nehoda v americkej Arizone, konkrétne v meste Tempe, pri ktorej zahynula jedna osoba. Detaily ohľadom tejto smutnej skutočnosti prináša vo svojej podrobnej reportáži portál theverge.

Náš tip
Uber inovuje – cenu za jazdu oznámi dopredu

Spoločnosť Uber pozastavuje testy vozidiel

Nehoda sa podľa dostupných informácií odohrala vo večerných hodinách za zníženej viditeľnosti. Vozidlo, ktoré bolo súčasťou autonehody bolo Volvo XC 90 (2017) a za jeho volantom sedel vodič, ktorý mal v prípade kritickej situácie prevziať riadenie vozidla. Policajná správa uvádza, že žena, ktorá bola na mieste nehody nešťastným spôsobom usmrtená, prechádzala krížom cez cestu mimo prechodu pre chodcov.

Senzory, ktoré poskytujú údaje pre autonómne riadenie vozidiel Uber sa nachádzajú aj na streche automobilu.

Známa spoločnosť Uber uviedla, že bude pri vyšetrovaní plne spolupracovať s príslušnými úradmi a takisto, že aktuálne pozastavuje testy svojich vozidiel v rámci autonómneho riadenia. Prechod cez cestu mimo označené miesta by však aj za zhoršenej viditeľnosti nemal byť dôvodom na smrteľnú autonehodu.

Spoločnosť Uber v súčasnosti ponúka viacero alternatívnych služieb, ako napríklad Uber X (u nás Uber Select). Tá zabezpečí luxusnejšie vozidlá pre vašu prepravu.

Autonómne vozidlá spoločnosti Uber tak budú musieť v tomto prípade prejsť ešte určitú cestu vývoja, kým bude preprava takými vozidlami plne bezpečná a to nielen pre cestujúcich, ale aj pre okoloidúcich účastníkov cestnej premávky.

Čo hovorí miestna tlačová konferencia?

Niektoré zdroje hovoria o prítomnosti obete tejto nehody ako o “bezdomovcovi.” Nech už ide o akúkoľvek osobu, hodnota ľudského života by mala byť prioritou číslo 1 aj v oblasti autonómneho riadenia vozidiel. Proces jazdy takýmto vozidlom musí byť dokonale bezpečný, a to najmä v kritických situáciách a za zníženej viditeľnosti.

Správa o smrteľnej autonehode sa okamžite objavila v lokálnych, ale aj celoštátnych médiách.

Prípad je aktuálne v štádiu vyšetrovania. Miestna tlačová konferencia ukázala ďalšie informácie o danom prípade. Seržant Ronald Elcock, ktorý má na starosti informácie pre verejnosť v meste Tempe v Arizone hovorí, že príslušné úrady majú k dispozícii aj videozáznam o autonehode z viacerých uhlov. Video by tak malo ukázať viaceré pohľady na kolíziu, vodiča aj exteriér vozidla. Dané videozáznamy však z pochopiteľných dôvodov zatiaľ neboli zverejnené.

Na spomínanej tlačovej konferencii však zaznela informácia, že pri náraze neboli badateľné žiadne známky spomalenia či výrazného brzdenia vozidla. Poznáme tiež totožnosť šoféra, ktorý mal na autonómny režim dohliadať. Bol to muž, 44-ročný Rafael Vasquez.

Náš tip
Európsky súd rozhodol: Uber je taxislužba, potrebuje licenciu

Dôležitým faktom je tiež to, že vyšetrovanie je stále otvorené, a tak si na jeho výsledok ešte budeme musieť počkať. Aktuálne nie je isté, či bol na vine technologický faktor, ľudský alebo iný, zatiaľ neznámy faktor.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+