MojAndroid

Každý, kto sa pokúsi upraviť svoj dátum narodenia na Instagrame, to už nebude mať také jednoduché. Ak ho zmení z menej ako 18 rokov na viac ako 18 rokov, musí overiť svoj vek prostredníctvom preukazu totožnosti alebo do hry prichádza automatizovaná analýza video selfie. V prípade druhej možnosti video preskúma technológia nezávislého odhadu veku. Ako uviedol portál news.sky.com používatelia Instagramu v Spojenom kráľovstve a EÚ budú odteraz vidieť nové nástroje na overenie veku ako súčasť veľkej bezpečnostnej aktualizácie na ochranu detí.

Instagram uviedol, že nová aktualizácia pomôže používateľom priniesť zážitok primeraný ich veku. Bojovníci za kybernetickú bezpečnosť už dlho obhajujú väčšiu ochranu detí, Instagram bude preto spolupracovať s britskou technologickou firmou Yoti na vývoji ich systému na odhadovanie veku.

Analýza video selfie vs. ochrana osobných údajov

Keď používateľ vytvorí svoju selfie, zdieľa sa s Yoti. Prebehne automatizovaná analýza video selfie, potom sa odhad veku používateľa podľa tváre odošle naspäť na Instagram. Obe spoločnosti zdôraznili, že technológia Yoti nie je službou rozpoznávania tváre, a preto nedokáže identifikovať používateľa. Jej úlohou je iba odhadnúť vek tváre, ktorá sa zobrazuje. Keďže obe spoločnosti musia dodržať predpisy o ochrane osobných údajov, musia zabezpečiť, že žiadne podrobnosti o účte sa nezdieľajú. Selfie obrázok samozrejme po odhadnutí veku okamžite vymažú. 

„Chceme, aby každý využíval Instagram spôsobom, ktorý je primeraný jeho veku. To znamená, že musíme vedieť, koľko má každý používateľ rokov – a to je výzva v celom našom odvetví. Dnešná zmena je veľmi dôležitým krokom. Najväčším úspechom je ale spolupráca s firmou Yoti. Tí sú lídrom v budovaní efektívnej technológie na overenie veku, a súkromie je pre nás všetkých na prvom mieste.”

Tara Hopkinsová, riaditeľka verenej politiky Instagramu

Podľa regulačného úradu Ofcom vo Veľkej Británii výskum ukázal, že tretina osôb mladších ako 18 rokov na sociálnych sieťach priznala zriadenie účtov pre dospelých. Instagram by mal preto podniknúť potrebné kroky na zabezpečenie toho, aby tieto deti neboli vystavené akýmkoľvek hrozbám. Tieto opatrenia však zdanlivo nezabránia novým mladým používateľom vytvárať účty pre dospelých na Instagrame alebo neochránia deti, ktoré ich už používajú. Krajiny Európskej únie by preto mali čo najskôr vydať zákon o online bezpečnosti. Ten by mal zaistiť, že každá stránka sociálnych sietí má zákonnú povinnosť chrániť deti pred škodlivým obsahom na ich platforme.

Otázkou nateraz ostáva aká bude analýza veku používateľa spoľahlivá a či to bude mať reálny pozitívny dopad na kontrolu zobrazovania nevhodného obsahu pre neplnoletých používateľov.

Náš tip
Buď na internete za hviezdu: S týmto smartfónom ovládneš Tik-Tok či Instagram

9.11.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+