MojAndroid

Automatické prehrávanie videí je funkcia, ktorá sa do povedomia verejnosti dostala najmä vďaka Facebooku. Keď sociálna sieť začala výraznejšie propagovať video obsah, všetkým používateľom nastavila automatické prehrávanie videí pri bežnom prechádzaní časovej osi. Výsledok bolo umelé navyšovanie počtu vzhliadnutí videí a extrémne zlý používateľský zážitok. Vďaka tlaku verejnosti je táto funkcia v mobilnej aplikácii primárne vypnutá a je možné ju ľahko vypnúť aj na webe. Podobné praktiky ale používa čoraz viac internetových stránok. Nedávno začal automatiky prehrávané videá vo výsledok vyhľadávania zobrazovať aj Google. Preto si teraz ukážeme, ako vypnúť automatické prehrávanie videé na všetkých stránkach.

Náš tip
NÁVOD | Ako vypnúť automatické prehrávanie videí na Facebooku

Jednoduchý postup

  1. Na mysli máme prezeranie videí na počítači. Potrebovať budete iba prehliadač Chrome (alebo Opera), pretože práve k nemu budeme inštalovať šikovné rozšírenie, ktoré funkcionalitu umožní.
  2. Rozšírenie s názvom Disable HTML5 Autoplay nájdete na tomto odkaze. Stačí mu priradiť potrebné povolenie a pridať do prehliadača. Pre jeho fungovanie nie je potrebné prehliadač ani aktualizovať.
  3. Rozšírenie pre prehliadač Opera stiahnete tu. Celý princíp inštalácie a fungovania je pritom rovnaký. Ak používate prehliadač Firefox, máte trochu smolu. Hoci už dlhšie sa zvažuje vývoj rozšírenia aj pre tento prehliadač, zatiaľ to nie je technicky možné. V obchode s rozšíreniami pre Firefox sme síce našli rozšírenie s takýmto názvom, no to nefunguje správne a problémy s ním mali aj ostatní používatelia.

Nenápadné rozšírenie

Ak teda používate prehliadač Chrome alebo Opera, stačí stiahnuť rozšírenie a nainštalovať ho. My sme ho vyskúšali hneď na niekoľkých stránkach cez Chrome, kde fungovalo bez akýchkoľvek problémov. O jeho prítomnosti vo vašom prehliadači informuje iba drobná ikonka v pravom hornom rohu. Tá je väčšinou šedá, no ak sa objavíte na stránke, kde by sa malo automaticky spustiť video, rozžiari sa do červena a po kliknutí na ňu zistíte, že bolo zablokované automatické prehratie videa. Samozrejme, funkciu môžete kedykoľvek dočasne pozastaviť. Ak by ste mali s rozšírením problémy, často kladené otázky a ďalšie informácie nájdete na tomto odkaze.

31.7.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+