MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém: Čistý Android v základe

Asus Zenfone Max Pro obsahuje čistý operačný systém Android, čo je veľkou výhodou. Nedostanete s ním síce mnoho zaujímavých a užitočných funkcií, ktoré by ste mali v prípade nadstavby od výrobcu, no odvďačí sa vám rýchlymi reakciami a žiadnymi zbytočnými predinštalovanými aplikáciami. Znie to síce pekne, ale hneď prvým kameňom úrazu je staršia verzia, konkrétne 8.1 Oreo. Jedná sa však o predprodukčnú vzorku a je možné, že finálna predajná verzia bude obsahovať najnovší Android 9.0 Pie.

Čistý Android však so sebou nesie niekoľko výhod. Bude jednoduchšie aktualizovať ho na novšiu verziu a pokiaľ ste predtým mali zariadenie s čistým Androidom, budete ako doma. Pokiaľ by vám nejaká funkcia chýbala, vďaka Google Play si ju jednoducho doinštalujete. Rovnako je to aj s launcherom či inými aplikáciami. Je to len na vás. Domovská obrazovka je štandardná, môžete si na ňu pridávať zástupcov aplikácií či rôzne widgety. Do menu aplikácií sa dostanete posunom prsta zdola nahor. Tie sú následne usporiadané abecedne. Notifikačná lišta je tiež stará známa. Páči sa mi, že smartfón dokáže zobraziť percento batérie priamo v lište, čo niektoré modely s výrezom v displeji jednoducho nevedia.

Samotný systém je odladený dobre. Nepocítil som nijaké spomalenia či sekanie a podobné nepríjemnosti. Všetko funguje presne tak, ako by malo. Niektoré konkurenčné modely vedia zakryť výrez v displeji, Zenfone Max Pro však nie. Toto by mohlo niekomu chýbať. Hlavne tým, ktorí jednoducho výrez nemajú radi a nechcú ho vidieť. Taktiež v systéme chýba jeho ovládanie gestami. Je tu však funkcia ZenMotion, ktorá ponúka možnosť vypnúť či zapnúť displej dvojitým poklepaním.

Multimédiá: Zvláda to, čo sa od neho očakáva

  • dostatočný výkon
  • 3,5 mm jack
  • slušný reproduktor
  • FM rádio

Multimediálnu výbavu môžem s pokojným svedomím označiť za veľmi dobrú. Nejaké vylepšenia by sa síce našli, no vzhľadom na zameranie telefónu a jeho cenu je všetko v úplnom poriadku. Základom pre multimédiá je displej. Ten je v tomto prípade dostatočne veľký a kvalitný, filmy či obrázky na ňom vyzerajú veľmi dobre. Rovnako je to aj s výkonom. Procesor síce nie je najlepší, avšak úplne postačuje všetkým multimediálnym činnostiam, ktoré by ste mohli s telefónom robiť.

Po zvukovej stránke sa môžete tešiť na prítomnosť 3,5 mm jacku, takže nebudete musieť riešiť všelijaké redukcie či bluetooth slúchadlá. Zariadenie obsahuje jeden hlasný reproduktor. Jeho výkon je postačujúci. Hrá celkom čisto a ani pri najvyšších hlasitostiach nie je znateľná rezonancia či markantné zhoršenie kvality zvuku. Maximálna hlasitosť je dostatočná, prijal by som trochu viac basov, prípadne druhý reproduktor pre stereo efekt. Potešia sa aj zástancovia klasického FM rádia, ktoré smartfón obsahuje. Fungovať bude len s pripojenými slúchadlami, ktoré slúžia ako anténa.

Čo sa aplikácií týka, nájdeme tu kompletné riešenie od Googlu, predinštalovanú galériu či prehrávač videí od výrobcu by ste hľadali márne. Pokiaľ vám toto riešenie nevyhovuje, z Google Play si môžete stiahnuť vaše obľúbené alternatívy.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

28.1.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+