MojAndroid

Na papieri to vyzerá, že Asus ZenFone 5 má priaznivý výkon, konštrukciu a výdrž batérie aj napriek nižšej cene 179€. Ako si ale počínal pri našom testovaní v reálnych situáciach?

Konštrukcia

Už po prvom vybalení z krabice je cítiť veľmi príjemný povrch zadného krytu — je matný, čo zabezpečuje, že sa mobil nevyšmykne z ruky príliš ľahko a že sa veľmi pohodlne drží v ruke. Po dlhšom používaní sa na ňom začnú zbierať odtlačky prstov, ktoré sa ale dajú veľmi jednoducho odstrániť handričkou, tričkom, alebo iným podobným materiálom. Zadný kryt vyzerá byť vďaka nadpriemernej hrúbke aj hmotnosti taktiež odolný voči skorému mechanickému opotrebovaniu.

ZneFone 5

Predný 5’ displej obklopuje hrubý okraj, čo ale nie je prekvapivé pri takejto cenovej kategórii. Celkové rozmery zariadenia sú 148,2 x 72,8 x (5,5 – 10,3) [mm]. Hrúbka sa líši kvôli zaobleniu zadnej strany zariadenia. Zaoblenie zvyšuje príjemnosť držania zariadenia v ruke, no maximálna hrúbka 10,3 mm je celkom veľká a zariadeniu to uberá na vzhľade. Hmotnosť mobilu je príjemných 145 g.

_DSC7293

_DSC7284
Pod displejom sa nachádza kovová lišta s vrytými koncentrickými kruhmi

Mechanické tlačidlá pre ovládanie zvuku a uzamykanie sa nachádzajú na pravej hornej strane zariadenia a majú rovnaký — veľmi príjemný — dizajn ako spodná lišta pod displejom. Tlačidlá domov, späť a multitasking sú kapacitné a nemajú žiadne podsvietenie. Prvých pár dní som v tme nevedel presne trafiť tieto tlačidlá, lebo som ich nevidel, no neskôr som si na ich umiestnenie už zvykol. Micro-USB port vo verzii 2.0 sa nachádza na spodnej strane a 3,5 mm otvor pre slúchadla je hore.

_DSC7294

S 3,5 mm otvorom som mal jeden nepríjemný problém — moje slúchadla nedržali ani zďaleka tak dobre, ako by som očakával. To znamenalo neustále vypadávanie zvuku v jednom, alebo aj oboch slúchadlach. Pre mňa to bol veľký problém, pretože skoro vždy, keď niekam idem pešo, tak si pri tom pustím hudbu na mobile. Počas kráčania mi zvuk vypadával približne každú minútu tak, že som kábel z mojich slúchadiel musel znova zapojiť. Zvuk zo zabudovaného predného a zadného repráku bol ale v poriadku a žiadne zvukové problémy tu neboli.


ZneFone 5

ZneFone 5

Displej

Zariadenie má 5-palcový displej s rozlíšením 1280 x 800 pixelov, ktorý je chránený Gorilla Glass 3. Pomer strán displeja je 14,4:9 — o niečo menej než typických 16:9. Hustota pixelov je 294 ppi, takže ak máte dobré oči, často budete vedieť rozoznať jednotlivé pixely. Nižšie rozlíšenie je ale lacnejšie, má nižšiu energetickú spotrebu a nevyžaduje vysoký výkon zariadenia pre plynulé animácie.

Panel je typu IPS+, takže má vysoký jas a presné farby. To, že čierna farba na tomto displeji nie je perfektne čierna, mi vôbec nevadilo a vyšší jas 450 cd/m² ma veľmi potešil, pretože svoje zariadenia používam veľa aj na priamom slnku. Samozrejme sa líšia aj IPS displeje navzájom podľa kvality, takže sa nedá očakávať taká vysoká kvalita, akú nájdete pri niektorých vlajkových lodiach. Automatický jas tu funguje veľmi dobre a potešila ma pri ňom aj možnosť navyše zvýšiť hodnoty jasu pomocou slideru v rýchlych nastaveniach. Asus ZenFone 5 má tiež funkciu používania zariadenia s tenkými rukavicami, ktorá sa dá zapnúť v nastaveniach.

_DSC7249

Pozorovacie uhly by síce mali byť na bežné používanie dostatočné, no určite nie sú vynikajúce. Pri pohľade na zariadenie zboku sa značne znižuje jas displeja.

_DSC7255

ZneFone 5

Výkon

ZenFone 5 je poháňaný dvojjadrovým 1.6 GHz procesorom od Intelu, ktorému sekundujú 2 GB RAM. Chod systému bol plynulý, až na prepínanie medzi aplikáciami — vždy sa pri tom mobil zasekol na pol sekundy a až potom spustil animáciu. Moja obľúbená hra — Worms 3 — tu ale bežala veľmi plynulo vždy, keď som sa ju išiel zahrať. Testoval som aj náročnejšie hry — ako je napríklad Modern Combat 4 — a mobil ich bol stále schopný utiahnuť veľmi plynulo. V AnTuTu benchmarku dosiahol skóre 23 379.

porovnanie výkonu voči ostatným zariadeniam
porovnanie výkonu voči ostatným zariadeniam

Vnútorná pamäť má kapacitu 16 GB, 12 GB z nej je dostupných pre používateľa. Rozšíriteľná je o ďalších 64 GB pomocou externej pamäťovej karty.

Fotky a Video

_DSC7290

Zadný fotoaparát má rozlíšením 8 MPix, citlivosťou senzora ISO 800 a svetelnosťou f/2.0 zaraďuje medzi priemer. Ponúka však režim fotenia v slabom svetle, pri ktorom zníži rozlíšenie na necelé 2 MPix [1600×1200], pre zvýšenie kvality farieb a citlivosti. Výsledok je veľmi podobný fotoaparátu HTC One M8, ktorý síce ponúka len 4 MPix, ale zaraďuje sa medzi tie najkvalitnejšie na trhu.

2 Mpix fotky za slabého svetla:

 

8 Mpix fotky počas denného svetla:

Jpeg
Porovnanie vstavaného HDR režimu a automatického režimu fotenia.

Video v normálnom režime má FULL HD rozlíšenie pri 30 snímkach za sekundu. V režime slabého svetla má HD rozlíšenie, ale menej než 24 snímok za sekundu. To som sa dozvedel až keď som prišiel domov a exportoval všetky videá do počítača, kde som si všimol ako “sekavo” vyzerajú.

Predný fotoaparát je dobrý vo všetkom, v čom by aj mal byť — selfie. Režim slabého svetla síce neponúka, no pokým nie je naozaj tma, fotky vyzerajú stále veľmi dobre.

Výdrž batérie

Vstavaná 2110 mAh batéria mi doteraz vydržala na jedno nabitie celý deň len dvakrát. Každý deň som nechal mobil nabíjať sa cez noc, aby bol ráno na 100%. Väčšinou som však musel ZenFone 5 nabiť aj druhýkrát medzi obedom a večerou, aspoň na 35%, aby mi vydržal do spania. Ja som na môj mobil vždy veľmi náročný — často na ňom pozerám YouTube videá, prehliadam internet a občas sa zahrám aj nejakú hru. V priemere som bol takto schopný na jedno nabitie dosiahnuť 2 – 2,5 hodiny času so zapnutou obrazovkou. Či som už používal niektorý z predinštalovaných režimov šetrenia energie, alebo mal zapnutý Bluetooth, prekvapivo nerobilo veľký rozdiel. Nabíjanie trvalo zhruba 4 hodiny aj pri použití 10W USB adaptéra.

Operačný Systém

Na mobile sa nachádza Android 4.4 KitKat s nadstavbou ZenUI; má minimalistický dizajn a beží veľmi plynulo — skoro ako čistý Android. Okrem upraveného dizajnu má aj funkcie navyše (šetrenie energie, režim rukavíc, slider na jas v rýchlych nastaveniach,…) a Asus aplikácie. Takéto úpravy bývajú typicky na úkor aktualizácii Androidu, no už počas testovania som dostal OTA aktualizáciu na KitKat (pôvodne na mobile bol 4.3 Jelly Bean) a Lollipop už bol Asusom potvrdený. Síce väčšinou nemám upravený Android, Asus tu spravil celkom pekné zmeny.

Konektivita — 3G Dual-SIM

Pod zadným krytom sa nachádzajú 2 sloty pre Micro-SIM-karty, z ktorých ani jeden nemá 4G podporu. Dosiahol som rýchlosti sťahovania niekoľko MB/s, čo mi teraz bohato stačí, no niekedy v budúcnosti, keď sa 4G stane rozšírenejším, to zrejme bude už väčší nedostatok. ZenFone 5 nemá ani podporu pre NFC, no pri takejto cenovej kategórii je to bežné.

Asus Zenfone 5 speed test
Toto sú najväčšie rýchlosti aké som nameral. Zdroj: speedtest.net

Záverečné hodnotenie

Asus ZenFone 5 je aj napriek niektorým nevýhodám veľmi dobrý mobil vzhľadom na jeho cenu 179€. Na jednej strane má dobrý displej, skvelé fotky v slabom svetle a kvalitnú konštrukciu; na druhej strane má hrubé okraje, veľmi slabú výdrž batérie a nemá 4G ani NFC. Napriek tomu sa mne celkom páčil, a ak by som si teraz išiel kúpiť mobil za takúto cenu, nad Asus ZenFone 5 by som určite uvažoval. Treba ale brať do úvahy, že má veľmi silnú konkurenciu napríklad v Galaxy S4 Mini, Motorole Moto G, LG L90, či v Huawei Ascende G620s.

PlusyMínusy

  • Konštrukčné spracovanie

  • Material dizajn

  • Dual-SIM

  • Kvalita fotiek v slabom svetle

  • 2GB RAM

  • Cena


  • Veľmi slabá výdrž batérie

  • Hrubé okraje okolo displeja

  • Chýba 4G a NFC

17.12.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+