MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konektivita: Úplný vrchol

Asus ROG Phone je síce primárne herným smartfónom, ale nezaostáva nai v iných parametroch. Pred sebou mám zariadenie, ktoré sa na poli konektivity môže smelo rovnať s vlajkovými loďami iných značiek. Okrem toho, že obsahuje až dva USB-C konektory, disponuje všetkými bezdrôtovými technológiami, ktoré si môžete predstaviť. Podpora 4G sietí je samozrejmosťou. Počas testovacích hovorov som nezaznamenal žiadne problémy či už so signálom alebo kvalitou hovoru. Samozrejmosťou je Wi-Fi či bluetooth vo verzii 5.0. Keď už som pri bluetooth, nedalo mi neotestovať ho. S kľudným svedomím môžem prehlásiť, že sa jedná o veľmi spoľahlivý smartfón. Bez problémov komunikoval so smart náramkom, hodinkami, bluetooth slúchadlami a rovnako aj bluetooth repdoruktormi. Bezdrôtové technológie som si s týmto krásavcom užil naplno.

Navigáciu som skúšal s aplikáciami Sygic, Google Mapy a Waze. Všetko bez problémov. Testoval som väčšinou kratšie trasy po Bratislave. Pozíciu som mal prakticky ihneď po otvorení aplikácie. Ak patríte medzi tých, ktorí radi využívajú najmodernejšie technológie, určite vás poteší prítomnosť NFC a s touto funkciou spojená možnosť platiť v obchodoch pomocou telefónu. Presne ako mňa.

Fotoaparát: Na najlepších nemá

Hneď na úvod musím povedať, že fotoaparát je asi jediná funkcia, ktorá nedrží krok s úplnou špičkou v smartfónoch. Tým v žiadnom prípade nemyslím to, že je sklamaním. Skôr naopak. Na zadnej strane sa nachádzajú dva objetktívy. Jeden štandardný a druhý širokouhlý. Ten hlavný disponuje rozlíšením 12 MP, nechýba optická stabilizácia obrazu a rýchle zaostrovanie. Snímač ponúkne clonové číslo f/1.8. Širokouhlý snímač ponúka 8 megapixelové rozlíšenie a clonu f/2.0. Zaostrovať však nedokáže. Odporúčam ho využívať hlavne v lepších svetelných podmienkach, v tých horších sa viac oplatí prepnúť na hlavný snímač, ktorý predsalen ponúka kvalitnejšie fotografie.

Aplikácia fotoaparátu je prepracovaná a ponúka všetky dôležité funkcie. Oceňujem jej rýchlosť a optimalizáciu, páči sa mi aj jej dizajn. Prepínanie medzi štandardným a širokouhlým snímačom uskutočníte len jedným klikom. Fotografovať môžete v pomeroch strán 1:1, 4:3, 16:9 a 18:9. V tomto smere by sa mohli mnohí výrobcovia učiť. Samotný snímač ponúka maximálne rozlíšenie 12 MP len v pomere strán 4:3. Jednoduchým gestom sa dostanete do výberu filtrov, prípadne do nastavení fotoaparátu. Tu nájdete aj profesionálny režim, v ktorom si môžete manuálne nastaviť hodnotu ISO, expozíciu, zaostrovanie a mnoho iného. Fotoaprát dokonca dokáže vytvárať aj GIF animácie. Fotoaparátu nechýba ani momentálne veľmi obľúbený portrétový režim, ktorý dokáže efektne rozmazať pozadie.

Kvalita fotografií za dobrých svetelných podmienok je veľmi dobrá. Fotografie sú ostré, ponúkajú pekné farby, dostatočný kontrast a dostatok detailov po celej ploche záberu. So zhoršenými svetelnými podmienkami kvalita fotografií samozrejme ubúda. Aj napriek tomu sa jedná o kvalitný fotomobil, ktorý vás určite nesklame, aj keď na tých úplne najlepších proste nemá. Na druhú stranu, toto od Asusu ROG Phone ani nečakáme. Zameranie je úplne iné. Veď kto si bude kupovať herný smartfón kvôli fotografovaniu?

Širokouhlý objektív výborne poslúži na fotografovanie záberov, ktoré by sa vám inak na displej nezmestili. Či už sa jedná o rôzne panorámy alebo väčšiu skupinu ľudí. Využívať ho odporúčam hlavne za dobrých svetelných podmienok. Vtedy z neho vyťažíte najviac. Za zhoršených svetelných podmienok potrebujete naozaj pevnú ruku a trpezlivosť.

Portrétový režim sami v prípade tohto smartfónu veľmi páčil. Zapnete ho jednoducho priamo v aplikácii fotoaparátu, stačí vám na to len jedno kliknutie. V ňom si už môžete nastavovať hĺbku ostrosti, ktorá vám najviac vyhovuje – od nej závisí intenzita rozostrenia pozadia. Odporúčam nastavenie niekde v strede, kedy je rozostrenie celkom výrazné, no smartfón stále nerozmaže niektoré objekty, ktoré by mali byť ostré. Ak rozmazanie nastavíte na maximum, efekt síce bude výraznejší, no pripravte sa aj na rozostrenie napríklad vlasov.

Snímky za zhoršených svetelných podmienok síce nie sú také dobré, ako tie v lepších podmienkach, ale na zahodenie nie sú. Tu je však vidieť rozdiel medzi tými úplne najlepšími a Asusom ROG Phone.

Asus ROG Phone dokáže nahrávať aj veľmi kvalitné video až v 4K rozlíšení. Optická stabilizácia obrazu tu odvádza dobrú prácu a počas chôdze je trasenie eliminované na minimum. Kvalita nahrávaného zvuku je tiež veľmi slušná. V tomto smere vás smartfón určite nesklame.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
10.12.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+