MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Displej: Jeden z najlepších panelov súčasnosti

6” Super AMOLED displej Asusu ROG Phone je jeho pýchou. Ani neviem kde začať. Disponuje FullHD+ rozlíšením (2160 x 1080 pixelov) a ponúka excelentné pozorovacie uhly, vynikajúce a verné podanie farieb, výbornú sýtosť a kontrast. Minimálny jas je tak akurát, maximálny by mohol byť o trochu vyšší. Pokiaľ zariadenie zoberiete von, nemusíte sa obávať zhoršenej čitateľnosti. Jedná sa o jeden z najlepších panelov v čitateľnosti na priamom slnku. Je jednoducho výborná. To ale nie je všetko.

Displej ponúka odozvu len 1 ms, čo hráči určite ocenia. Ďalšou obrovskou výhodou oproti konkurencii (s výnimkou Razer Phonu) je jeho obnovovacia frekvencia, ktorú si môžete dokonca nastaviť. Predvolená je štandardná, 60 Hz. Túto ponúkajú všetky ostatné zariadenia konkurenčných značiek. V nastaveniach si však môžete nastaviť frekvenciu až 90 Hz. Obraz sa tak stane oveľa plynulejším a prechody medzi aplikáciami či posúvanie v menu je tiež zrazu plynulejšie. Čo sa týka hier ani nehovorím. Po hraní na ROG Phone sa už na ničom inom hrať nechcem. OnePlus 6 mi príde ako pomalý a pritom ponúka rovnaký procesor a podobný výkon. Avšak, chýba mu spomínaná obnovovacia frekvencia displeja.

Zobrazovací panel Asusu ROG Phone neobsahuje žiadny výrez, ktorý by mohol byť v prípade hrania veľkým problémom. Za toto výrobcu chválim. Bez problémov si poradí aj s HDR obsahom a zvládne detekovať až 10 prstov naraz. Problém nemá ani s ovládaním v rukaviciach a tým to ani zďaleka nekončí.

Zobrazovacie schopnosti displeja si viete dopodrobna upraviť v nastaveniach. Nepíšem však len o základných nastaveniach, akými je automatický jas či zmena typu písma. Nechýba samozrejme ani filter modrého svetla, ktorého úroveň si taktiež nastavíte v nastaveniach. Zmeniť si môžete režim a teplotu farieb a nechýba ani Always On displej, ktorý vás neustále informuje o aktuálnom čase a dátume. Nechýbajú 3 štýly hodín, ktoré veľmi dobre ladia s celkovým dizajnom smartfónu a jeho používateľským rozhraním. Keďže sa jedná o AMOLED panel, spotreba energie v prípade využívania tejto funkcie je naozaj minimálna.

Skener odtlačkov a odomykanie tvárou: Spoľahlivosť na prvom mieste

Skener odtlačkov prstov si našiel miesto na zadnej strane. Ako som už spomínal jedná sa o veľmi zaujímavý dizajnový prvok. Jeho funkčnosť a rýchlosť sú výborné, no výhrady mám k jeho umiestneniu. Tu je vidieť, že prednosť dostal dizajn pred funkčnosťou. Nachádza sa príliš vysoko a je posunutý jemne vpravo. Na začiatok to dá poriadne zabrať a trafiť sa naň je priam nadľudským výkonom. Spočiatku som musel prst pridať dvakrát, pretože som pravdepodobne pridal časť, ktorou sa skeneru pri štandardnom úchope nedotýkam. Nevadí, po druhom pokuse všetko fungovalo tak, ako malo. Teda až na to umiestnenie. Po čase sa to zlepšilo, ale s pozíciou skeneru stále nie som úplne stotožnený. Skener odtlačkov ponúka ešte jednu funkciu, ktorú poznáme hlavne zo zariadení značky Huawei. Ak po ňom potiahnete prst zhora nadol, vysuniete notifikačnú lištu. Toto gesto som však nepoužíval, pretože je to nepohodlné. Skener je veľmi vysoko a radšej som lištu vyroloval štandardne.

Pridanie tváre je otázkou pár sekúnd. Následné odomykanie je veľmi jednoduché a spoľahlivé. Moju tvár dokáže zaznamenať bez akýchkoľvek problémov. Funguje to rovnako, ako v prípade iPhonov. Najskôr stlačíte tlačidlo odblokovania, zariadenie vás rozozná a vy musíte potiahnuť prstom zdola hore pre odomknutie. Je to síce jeden krok navyše oproti ostatným Androidom (tie sa odblokujú okamžite a automaticky sa dostanete na domovskú obrazovku). Toto riešenie má však jednu výhodu. Pokiaľ si chcete pozrieť upozornenia bez toho, aby ste zariadenie kompletne odomkli, nebudete mať žiadny problém.

Asus ROG Phone som častejšie odomykal práve pomocou tváre. Bolo to jednoduché, rýchle a spoľahlivé. Eliminoval sa tým nedostatok v podobe nešťastného umiestnenia skeneru odtlačkov prstov. Keďže máte k dispozícii obidve možnosti odomknutia, je len na vás, ktorú si vyberiete.

Výkon a Pamäť: Qualcomm Snapdragon 845 sa dá aj pretaktovať

Výkon je slovo, ktoré perfektne vystihuje podstatu nového Asusu ROG Phone. Zariadenie disponuje procesorom Qualcomm Snapdragon 845, ktorý patrí medzi najvýkonnejšie čipy súčasnosti. Navyše, procesor je pretaktovaný na frekvenciu 2,96 GHz a smartfón disponuje pokročilým systémom chladenia. S takýmto brutálnym výkonom nebudete mať problém so žiadnou hrou, prípadne náročnou aplikáciou, ktorú budete chcieť používať. Výkonu je jednoducho na rozdávanie. Samotný systém patrí medzi najrýchlejšie, s akým som sa stretol. Pohyb v menu je doslova bleskový. Samozrejme, ja som neváhal a do smartfónu som nainštaloval zopár náročnejších hier. Tie zvládol absolútne bez problémov, nezaznamenal som žiadne sekanie, žiadny pokles snímkovania a nič podobné. Rovnako zahrievanie smartfónu nie je nijako znepokojujúce. Nezabudol som ani otestovať hrubý výkon procesora a grafiky v troch najpoužívanejších benchmarkoch, ktorých výsledky si môžete pozrieť nižšie.

Na žiadosť našich čitateľov som ešte vyskúšal porovnať čísla v AnTuTu so zapnutým herným režimom pri pretaktovanom procesore a rovnako aj s vypnutým herným režimom. Samozrejme, medzi jednotlivými pokusmi som nechal telefón poriadne vychladnúť. Pri zapnutom hernom režime som dostal výsledok 300 386 bodov, keď bol herný režim vypnutý, výsledok bol 294 280 bodov, čo je približne o 6000 menej. Rovnako som vyskúšal otestovať AnTuTu s prídavným ventilátorom nastaveným naplno a bez neho. V tomto prípade boli výsledky viacmenej rovnaké.

Výrobca nešetril ani čo sa pamäte týka. Pre beh aplikácií poslúži až 8 GB RAM, ktorá výborne poslúži aj na ten najnáročnejší multitasking. Rovnako hranie s takouto obrovskou porciou operačnej pamäte je bezproblémové. Jej nedostatok nemáte šancu pocítiť. Počas používania je k dispozícii približne polovica, druhú polovicu si zoberie systém a procesy, ktoré bežia na pozadí. Kapacita vnútorného úložiska testovacieho modelu je 128 GB. Existuje ešte verzia s obrovským 512 GB úložiskom, ale tá na slovenskom trhu k dispozícii pravdepodobne nebude. 128 GB by však malo stačiť aj tým náročnejším. Podpora pamäťových kariet sa bohužiaľ nekoná.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
10.12.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+