Drony sú dnes bežné rozšírené nielen medzi profesionálmi, ale aj bežným obyvateľstvom. A hoci sa postupne zavádzajú opatrenia k tomu, aby sa ich používanie obmedzilo len pre majiteľov, ktorí majú povolenie, z čas od času sa nájdu výnimky, ktoré tieto pravidlá porušia. Nehovoriac o vojenskom potenciáli, ktorý využívajú v bojoch najmä teroristi.
Drony sa častokrát pohybujú v miestach, kde je to nanajvýš nevhodné. Vo viacerých krajinách to riešia rôznymi spôsobmi, či už signál blokujúcimi zariadeniami alebo dokonca trénovanými orlami. No a niekedy sa o také zostrelenie komerčného drona, v hodnote 200 dolárov, postará riadená strela za 3 milióny dolárov.
Presne tento prípad sa stal “blízkemu spojencovi” americkej armády, ktorý na drona vystrelil riadenú strelu. Potvrdil to generál David Perkins. Ten poukázal aj na problémy, ktoré takéto komerčne dostupné drony spôsobujú vojenským zložkám operujúcim na Blízkom východe.
Drony dnes totižto využíva aj Islamský štát, ktorý ich pôvodne používal len na pozorovanie terénu. To sa však zmenilo a tieto lietajúce stroje začal používať aj priamo na vojenské účely – vybavil ich výbušninami. Islamský štát pritom používa komerčné drony s kolmým štartom, ktoré sa dajú jednoducho zakúpiť v podstate kdekoľvek. Jedným z nich je aj veľmi populárny DJI Phantom, ktorý bol použitý aj pri nedávnom útoku.
Generál Perkins si na túto tému aj trochu zavtipkoval. “Nie som si istý ekonomickou výhodnosťou takéhoto boja. Vlastne, keby som bol nepriateľ, tak si na eBay nakúpim toľko 300 dolárových dronov, aby som prinútil protivníka vypáliť všetky jeho riadené strely.“
Zdroj: digitaltrends