MojAndroid

Na internete sa dnes objavil slajd z prezentácie spoločnosti ARM, ktorý prezrádza prichádzajúce novinky v oblasti dizajnu procesorov pre mobilné zariadenia. Na obrázku nižšie je možné vidieť celkom päť nových jadier Cortex, ktoré svoje kódové mená prebrali z gréckej mytológie. Niektoré z nich poskytujú informácie o výrobnom procese, no ostatným chýbajú detaily.

Výkonovo najvyššie je procesorové jadro s označením Ares (nahradí Cortex-A72), ktoré sa bude vyrábať 10 nm výrobným procesom a bude mať spotrebu 1-1,2W. Dizajn tohto čipu ho predurčuje na využitie vo väčších tabletoch prípadne laptopoch. Ďalšie jadro s označením Prometheus (nahradí Cortex-A57) bude na rozdiel od jadra Ares určené výhradne pre smartfóny. Hoci je vyrábaný rovnakým 10 nm procesom, jeho spotreba je takmer polovičná a pohybuje sa na hodnote 600-750mW.

Zaujímavejší je stredný segment, kde jadrá Cortex A57 a Cortex A17 budú nahradené bohyňou Artemis, 16nm jadrom s rovnakou výkonovou spotrebou, ako Prometheus. Ďalšia novinka s označením Ananke nahradí jadrá Cortex A53 a 32-bitový Cortex A17, pričom určená bude pre strednú až nižšiu triedu smartfónov s podporou big.LITTLE. Ananke spolu s ďalším jadrom Mercury sú navrhnuté pre vysokú efektivitu so spotrebou len 100-250mW a 50-150mW. Spomínané Mercury však bude určené len pre najlacnejšie mobilné zariadenia alebo nositeľné zariadenia.

Uvedené informácie síce prezrádzajú novinky spoločnosti, no nedávajú nám žiaden náznak, kedy by sa mohli dostať do prvých mobilných zariadení. Na to si budeme musieť ešte počkať.

Zdroj: androidpolice

23.4.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+