MojAndroid

Spoločnosť ARM hrá na trhu smartfónov nesmierne dôležitú rolu. Prakticky každý výrobca smartfónov na svete používa vo svojich zariadeniach istú podobu čipu, ako ju navrhla spoločnosť ARM. Aj preto je predstavenie nových procesorových jadier Cortex-A77 veľkou udalosťou.

Dramatický nárast výkonu

Ak sledujete vývoj na trhu s mobilnými smartfónmi, určite ste si všimli, že po hardvérovej stránke sa toho až tak veľa nemení. Iste, nový čip je vždy výkonnejší ako ten predchádzajúci, no pri bežnej práci s telefónom to často vôbec nevidíme. Nové jadrá Cortex-A77 však sľubujú až 20-35% nárast výkonu, čo je na medzigeneračnej úrovni skutočne veľký skok vpred.

S novými jadrami v mobilných čipoch sa budeme stretávať až do začiatku budúceho roku. Ich určitú podobu nepochybne nájdeme aj v najbližších vlajkových lodiach od viacerých výrobcov. Zaujímavé je, že základné vlastnosti procesorových jadier sa nijako dramaticky nezmenili. Očakáva sa, že väčšina čipov postavených s týmito jadrami bude vyrobená 7nm architektúrou s maximálnou frekvenciou 3 GHz, pričom výrobcovia túto hodnotu väčšinu znížia podľa vlastných potrieb.

Všetok nárast výkonu pochádza najmä z upravenej mikroarchitektúry. Pri testoch v benchmarku GeekBench dosiahol nový procesor 20% nárast v single-thread teste.

Nová grafika Mali-V76 GPU

Spolu s novými jadrami procesora ARM predstavila aj nové grafické jadro Mali-V76 GPU. Ide o nástupcu Mali-G72, oproti ktorému ponúka niekoľko vylepšení. Tešiť sa môžeme na 30% zlepšenie energetickej efektívnosti a 25% zvýšenie maximálneho výkonu. Výkon strojového učenia sa údajne zlepšil až 2,7-násobne.

Poslednou predstavenou novinkou je Mali-V76 VPU. Ide o video-procesor určený na kódovanie a dekódovanie videa. Mali-V76 GPU podporuje 8K dekódovanie až do 60 FPS alebo štyri streamy 4K videa s frekvenciou 60 FPS. Vďaka tomu môžu používatelia napríklad nahrávať video počas video konferencie. Celkovo je nový čip 2x výkonnejší a o 40 % menší ako jeho predchodca.

27.5.2019
Zdroj: XDA

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+