MojAndroid

Spoločnosť ARM stojí za drvivou väčšinou mobilných procesorov. Aj preto nás potešilo, keď sme sa dozvedeli, že dnes predstavila dve nové mobilné architektúry Cortex A-75 a Cortex A-55 a inovovanú grafickú jednotku Mali-G72. Tie budú tvoriť základ TOP mobilných procesorov v high-end smartfónoch na začiatku budúceho roka.

Jadrá Cortex A-75 ponúknu o 20% väčší výkon ako terajšie jadrá Cortex A-73. ARM si dalo záležať na ich výrobe a tvrdí, že nebudú spotrebúvať viac energie ako dnešné riešenie, pričom si zachovajú aj schopnosť dlhodobejšie podávať vysoký výkon. Doplnkom pre ne budú jadrá Cortex A-55, ktoré prinášajú o 15% viac výkonu ako Cortex A-53. Aj v prípade menšej výpočtovej náročnosti by tak nové mobilné procesory mali ušetriť viac energie. Kombinovaním rôznych nastavení týchto dvoch typov jadier si vraj výrobca vie vybrať z viac ako 3000 kombinácií, a to podľa podpory cache (L2/L3), šifrovania, NEON možností, až po 8 jadier na jeden cluster.

Kombinácia A-75 a A-55 jadier tiež po prvýkrát prináša oficiálnu podporu pre DynamicIQ technológiu, ktorá umožňuje dizajnérom na jednom clustri “namixovať” tieto dva typy jadier podľa ich predstáv. Znamená to, že mobilné procesory budú môcť priniesť viac výkonu, energetickú flexibilitu, či lepšie výkonnostné vyváženie. Na jeden cluster bude možné umiestniť jadrá v kombináciách 4+4, 2+6, 1+7, ale aj 1+3. Doteraz výrobcovia mobilných čipov mohli používať len technológiu big.LITTLE, ktorá na jednom clustri podporovala len jeden typ jadra.

Novinkou je aj nový grafický čip Mali-G72, ktorý bude podporou pre nové jadrá A-75 a A-55. Oproti svojmu predchodcovi Mali-A71 ponúka 25% nárast výkonu pri rovnakej spotrebe energie. Zaujímavou novinkou je aj o 20% vyššia výkonnostná hustota čipu, ktorá hovorí o tom, že na rovnakú plochu sa zmestí viac grafických jadier než v prípade Mali-G71. Celkovo bude podporovať Mali-G72 až 32 shader jadier. ARM zatiaľ neprezradilo, ako sa bude volať prvý procesor postavený na ich novej technológií, no hovorí o tom, že pri troche šťastia sa ho dočkáme ešte koncom tohto roka.

Náš tip
ARM Mali-Cetus prinesie podporu VR či energeticky menej náročné zobrazovanie 4K obsahu

Zdroj: AndroidAuthority

29.5.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+