MojAndroid

Ak sa niekto vyzná vo svete mobilných technológií, určite sú to ľudia zo spoločnosti ARM. Jedná sa o firmu, ktorá vyvinula rovnomennú architektúru čipov a ktoré sa od roku 1993 objavili vo viac než 50 miliardách zariadení (z toho až 10 miliárd len v roku 2013). Veľké množstvo takýchto čipov putovalo práve do smartfónov a tabletov, ale nájdeme ich aj v inej elektronike, serveroch, počítačoch či v súčasnosti tak spomínaných inteligentných hodinkách.

Na podujatí Tech Day práve táto spoločnosť prezentovala niektoré zaujímavé štatistiky a predpovede ďalšieho vývoja mobilných technológií. Na prvom grafe je vidieť trend posledného obdobia, ktorý sa má ešte viac prejaviť v nasledujúcich rokoch – výrazný nárast predaja zariadení zo stredného a nižšieho segmentu. Stále viac sa pritom predávajú hlavne lacné zariadenia s cenou pod 150 dolárov (v grafe sú vyznačené belasou farbou), výraznejšie majú rásť aj zariadenia strednej triedy (modrá). Naopak, u najdrahších zariadení nad 400 dolárov bude rast iba mierny. Dôvodom má byť nasýtenie rozvinutých trhov, ktoré podľa analytikov okrem iného môže sa nedávne spomalenie rastu predaja zariadení od Samsungu.

arm-smartphone-segment-growth

Podľa spoločnosti ARM tak v roku 2018 budú predaje lacných zariadení viac než dvojnásobné ako v súčasnosti, to však nie je všetko, firma predpovedá príchod smartfónov s cenovkou iba okolo 20 dolárov. Nižšie už vraj ceny nepôjdu z dôvodu výrobných nákladov. Aj takéto ceny však na prvé počutie znejú trochu nereálne, veď s podobnými cenovkami sa predávajú tie najlacnejšie telefóny so sparťanskou výbavou, napr. Nokia 105. Predstavitelia ARMu však tvrdia, že prvé takéto zariadenia s Androidom sa na trh dostanú už o pár mesiacov. Prvé lastovičky s cenou, ktorá sa približuje 20 dolárom, sa pritom už objavili. Ide napríklad o smartfón od Mozilly s cenou okolo 25 dolárov, ktorý bol predstavený na MWC 2014.

arm-cheap-smartphones

Jedným dychom však treba dodať, že na rozvinutých trhoch tieto 20 dolárové smartfóny s najväčšou pravdepodobnosťou neuvidíme, budú určené pre rozvojové trhy, kde smartfóny pre milióny ľudí slúžia ako jednoduché počítače. Podľa vývojárov čipov zo spoločnosti ARM je pritom dnes možné 20 dolárový smartfón pri udržateľnosti nákladov vybaviť jednojadrovým procesorom Cortex A5. Väčšina skúsených používateľov zrejme nad takýmto riešením ohrnie nosom, treba mať však na pamäti, že takýto procesor je rýchlejší než ten, ktorý bol použitý v prvom iPhone z roku 2007 za 599 dolárov. Z tohto uhla pohľadu sa cesta, ktorú mobilné zariadenia prešli za sedem rokov, zdá neuveriteľná.

Na záver treba v súvislosti s ultralacnými smartfónmi spomenúť aj spoločnosť Motorola. Tá zaujala okrem iného cenovo výhodným smartfónom Motorola Moto G a 13. mája chystá tlačovú konferenciu, na ktorej sa očakáva predstavenie ďalšieho lacného telefónu. Mohlo by ísť o Motorolu Moto E, ktorá by mohla mať cenu okolo 50 dolárov. Bývalý generálny riaditeľ Dennis Woodside príchod takéhoto smartfónu naznačil v januári tohto roka:

V mnohých častiach sveta je 179 dolárov veľká čiastka peňazí, takže existuje výrazný trhový priestor na cenu stanovenú pod touto sumou. Chceme sa na túto oblasť zamerať prečo by napríklad takéto zariadenia nemohli stáť 50 dolárov? Neexistuje reálny dôvod, ktorý by tomu bránil a my sa o to budeme snažiť.

Ak sa Motorole skutočne podarí uviesť na trh „použiteľný“ Android smartfón v cene okolo 50 eur, bude to významný krok k prípadnému 20 dolárovému smartfónu od niektorého z renomovaných výrobcov. A odtiaľ je už len krôčik k snáď nie príliš vzdialenej budúcnosti, kedy by drvivá väčšina obyvateľstva Zeme mala prístup k internetu a mobilným technológiám.

Zdroj: androidcommunity.com

7.5.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+