MojAndroid

Francúzsky výrobca prichádza so smartfónom, pri ktorom by pozornosť mali zbystriť najmä ľudia pohybujúci sa v teréne. Archos 50 Saphir je totižto určený práve do miest a situácií, kde sa vyžaduje zvýšená odolnosť. Navyše, Archos 50 Saphir sa pri pohľade na parametre môže pochváliť aj nadpriemerne veľkou batériou, ktorá pri rozhodovaní o kúpe môže byť pre mnohých potenciálnych kupcov rozhodujúcou vlastnosťou. Pozrime sa teda, čo môže Archos ponúknuť bežnému používateľovi.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konštrukcia: V znamení odolnosti

Už prvý pohľad na Archos 50 Saphir prezradí, že nejde o obyčajný smartfón. Robustné telo s nie malou hmotnosťou a rozmermi 146,60 x 75,90 x 13,90 mm, nie je určené pre každodenne nosenie v obtiahnutých nohaviciach. Naopak, ako doma sa bude cítiť v chlapských monterkách alebo inom pracovnom oblečení. Archos 50 Saphir ocení každý, kto chodí často na turistiku a do terénu. Nepriaznivé podmienky, ako dážď, vlhkosť a prach, by totižto tomuto smartfónu nemali robiť žiadne problémy. Certifikácia IP68 totižto zaručuje, že smartfón bude fungovať aj pod vodou, a to v hĺbke maximálne 1 meter po dobu 30 minút. Navyše, odolať má aj pádom z výšky jedného metra. Pracovné teploty sa pohybujú v rozmedzí od -20 do +50°C.

Archos 50 Saphir recenzia2

Boky aj zadný kryt telefónu sú z jedného kusu materiálu, ktorý pokrýva protišmykový materiál. Konektory a sloty sú chránené krytkami, ktoré pre správne fungovanie vodeodolnosti musia byť zatvorené. V praxi to znamená najmä nie príliš pohodlné zapájanie slúchadiel či nabíjačky, ktorých konektory sú umiestnené navrchu a zospodu zariadenia. Hybridný slot pre nano SIM a pamäťové karty microSD, je situovaný naľavo a dá sa vytiahnuť aj bez použitia špeciálneho nástroja. Tlačidlá pre ovládanie hlasitosti a zapnutie sú napravo a podobne ako zvyšok konštrukcie, aj tie sú pogumované. Na ich stlačenie budete musieť vynaložiť oveľa viac sily ako pri bežných smartfónoch. No vzhľadom na primárne určenie v teréne a v ťažších pracovných podmienkach im to nemáme za zlé. Ich výhodou totiž bude to, že ich náhodne nestlačíte a lepšie sa budú ovládať napríklad aj v rukaviciach.

Archos 50 Saphir recenzia1

Prednú stranu Archosu chráni odolné sklo Gorilla Glass 4, ktoré je mierne zapustené pod úroveň rámu zariadenia. Hoci Gorilla Glass 4 nie je nezničiteľné, tak by pri bežnej práci malo poskytnúť dostatočnú ochranu pred poškriabaním aj prasknutím. Displej však môžete chrániť dodatočne ďalším odolným sklom alebo ochrannou fóliou, ktorú po zakúpení prístroja nájdete aj priamo v balení. Displej inak rád zachytáva mastnotu a odtlačky prstov.

Archos 50 Saphir recenzia3

To, že ide o odolný smartfón vám dá najavo najmä zadná strana. Tá je členitá a obsahuje množstvo hrán, výrezov a textúr. Len vo vrchnej časti nájdete ochranné sklíčko fotoaparátu a LED blesku, pod ktorým má svoje miesto vyhradené aj logo spoločnosti a hlasitý reproduktor. Mimochodom, prednú stranu okrem displeja dopĺňa aj kamera. Kapacitné ovládacie prvky chýbajú úplne a nahrádzajú ich softvérové alternatívy priamo na displeji. Notifikačnú LED diódu by ste tu tiež hľadali márne.

Archos 50 Saphir recenzia7

Archos 50 Saphir nie je určený úplne pre každého. Nečakajte elegantné krivky ani štýlový dizajn. Výrobca sa v tomto prípade zameral skôr na odolnosť, a to, že telefón sa bude používať v náročnejších podmienkach. A práve tu by mal excelovať nielen odolnosťou voči vode a prachu, ale aj nárazom a pádom. Čo sa týka kvality spracovania, tak tej nemáme čo vytknúť. Zdá sa, že Archosu sa podarilo zostrojiť pevný a odolný stroj, ktorý bude dobre slúžiť nielen na stavbe, ale aj v rukách ľudí, ktorí neradi dávajú pozor na to, čo robia so svojim mobilom.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

19.1.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+