MojAndroid

Google zverejnil ďalšie informácie o svojom pripravovanom projekte Ara. Tie sa podarilo získať redakcii časopisu Time pri rozhovore s Advanced Technology and Projects (ATAP) skupinou, ktorá je v Googli vyhradená špeciálne pre výrobu modulárneho zariadenia. Najzaujímavejšou novinkou je to, že prvý modulárny smartfón z tejto dielne bude stáť iba $50 a dostupný by mal byť už na začiatku roka 2015.

ara2blogpost_large_verge_medium_landscape

ATAP vraj momentálne pracuje na prototype modulárneho smartfónu, ktorý by mal byť dostupný do niekoľkých týždňov. Ak pôjde testovanie tak ako má, tak základom smartfónu bude 5-6 mm hrubá “matičná doska”, na ktorú sa budú pripájať moduly s hrúbkou maximálne 4 mm. Celkovo tak zariadenie nepresiahne hrúbku 10 milimetrov, čo je v tomto prípade naozaj potešujúcou správou.

Náš tip
Google pripravuje prvú developerskú konferenciu o Projekte Ara

V rozhovore spomenul jeden z členov ATAP skupiny, že smartfón Ara príde v 3 veľkostiach – mini, medium a jumbopričom všetky moduly, ktoré sa na zariadenie budú dať pripojiť, vyrobí Google. Ten sa momentálne spolieha na 3D tlač a pomocou nej chce používateľom a developerom dovoliť vytvárať aj vlastné Ara moduly. Každý z modulov pritom ponúkne špeciálnu ochranu proti odpojeniu sa od zariadenia, takže sa nemusíte báť, že sa modul samovoľne vytiahne zo slotu alebo sa zariadenie pri páde na zem rozdelí na niekoľko kusov. Moduly sa budú dať zo zariadenia odstrániť len po odpojení v špeciálnej aplikácii, ktorá bude predinštalovaná v každom Ara smartfóne.

ara

Základný model Ara smartfónu bude stáť iba $50 a Google doň zrejme nevloží ani modul na hlasové hovory. Základom komunikácie bude pripojenie na Wi-Fi, ktoré bude v predinštalovanom module dostupné v každom zariadení. Google chce, aby si používateľ do zariadenia dokúpil to, čo potrebuje a aby bol základný model dostupný pre čo najviac ľudí. Hlavnými trhmi pre Ara zariadenia sa totižto majú stať rozvojové krajiny.

Náš tip
Projekt Ara sa stane skutočným. Motorola získala exkluzívneho partnera 3D Systems

Viac detailov o projekte Ara a o jeho hardvérových možnostiach sa dozvieme už v polovici apríla, kedy sa má konať konferencia o tejto mobilnej platforme. Google chce pri tejto príležitosti spojiť desiatky až stovky tisíc developerov v boji proti 5-6 veľkým výrobcom smartfónov, pričom chce, aby sa každý z developerov zapojil aj do vývoja celej platformy Ara. My sa na budúcnosť tohto projektu rozhodne tešíme a už sa nevieme dočkať toho, čo si pre nás Google a jeho ATAP skupina pripravila. Ako zaujal projekt Ara vás?

Zdroj: TheVerge

28.2.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+