MojAndroid

Poznáte Aptoide? Alternatívny obchod s aplikáciami k Obchodu Play. Obsahuje milióny aplikácii zadarmo, aj tie inak platené. Neznámy hacker ukradol z tejto služby cez 20 miliónov dát o používateľoch.

Web ZDNet získal kópiu dát používateľov registrovaných v období od 21. júla 2016 do 28. januára 2018. V týchto dátach nájdete identifikačné údaje, ako napríklad emailové adresy, zašifrované heslá, mená a priezviská, dátum posledného prihlásenia aj s IP adresou zariadenia, informácie o zariadení a dátum narodenia. Nachádzajú sa tam aj technické informácie, ako napríklad stav účtu, token registrácie, vývojárske tokeny a či bol účet super adminom.

Obrázok dát z Aptoide
Obrázok uniknutých dát z Aptoide

Podľa ZDNet sú uniknuté dáta stále dostupné na stiahnutie. Kontaktovali aj Aptoide nech sa k prípadu vyjadrí.

Aptoide má podľa oficiálnej stránky cez 150 miliónov používateľov po celom svete. V októbri 2018 Aptoide obvinil Google z tajného odinštalovávania aplikácii bez súhlasu používateľa. Spoločnosť vtedy takto stratila 2,2 milióna používateľov počas 60 dní.

Ako overiť či je aj vaša emailová adresa súčasťou úniku (nie len Aptoide)?

Firefox ponúka šikovný nástroj na overenie toho či vaša emailová adresa nebola súčasťou nejakého úniku. Ja som v minulosti vyskúšal už čokoľvek a tak viem, že moja emailová adresa bola súčasťou rôznych únikov. Firefox zhromažďuje dáta z únikov väčších či menších, takže ak sa vaša emailová adresa v týchto nevyskytla tak sú vaše dáta v bezpečí. Podrobne tam aj popisuje informácie, ktoré unikli a aj ako sa brániť. Ukážeme si to na príklade nižšie:

Únik dát Aptoide
Ups. Moja emailová adresa bola kompromitovaná viackrát.

Dajte mi vedieť v komentároch, či ste ma prekonali v počte únikov. Alebo ste ostali bez únikov? Ak áno gratulujem vám.

Poznáte už našu novú kategóriu s názvom Nákupný poradca? Vyberáme v nej pre vás napríklad tie najlepšie smartfóny do 500 eur.

23.4.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+