MojAndroid

Apple v posledných hodinách dosiahol v patentovom boji s Androidom asi najvýraznejšie víťazstvo. Americká Komisia pre medzinárodný obchod (ITC)  dnes rozhodla, že zariadenia so systémom Android porušujú patenty Apple pri zobrazovaní telefónneho čísla. Tento problém sa dotýka najmä zariadení  HTC EVO 4G, Droid Incredible a T-Mobile G2.

Patent sa dotýka zobrazovania telefónneho čísla napríklad v dokumentoch, kde sa špecifickým spôsobom zobrazuje telefónne číslo a po kliknutí naň je možné okamžite uskutočniť hovor. ITC rozhodol, že HTC telefóny, ktoré používajú túto funkciu porušili patent Apple “dáta pomocou kliknutia”.

Opatrenie vydané ITC zakazuje predaj inkriminovaných zariadení od 19.apríla 2012, a na dovtedy predané zariadenia nebude mať vplyv. HTC bude môcť poskytovať záruky a úpravy na takto predané zariadenia do 19.decembra 2013.

HTC však môže urobiť „lišiacky krok“ v podobe aktualizácie softvéru, ktorá bude obchádzať daný patent a potom by sa tento zákaz nijako spoločnosti nedotkol, naopak, môžeme očakávať ďalší krok vo vývoji vpred a odlíšenie sa Androidu od iOS. Zdá sa, že HTC sa aj tak rozhodne. “Sme stotožnení s rozhodnutím a rešpektujeme ho. Avšak patent 647 je bezvýznamný v UI a HTC túto funkciu v dohľadnej dobe úplne odstráni zo všetkých zariadení,“ uviedol oficiálny mail spoločnosti pre Mashable.

Rozhodnutie ITC stavia Apple do výhody a v podstate môže ísť po krku každému výrobcovi telefónov na svete. Nie je to totiž len špecifikácia softvéru od HTC.  Ešte stále však existuje nádej, že dôjde k vetovaniu rozhodnutia prezidentom.

Zdá sa teda, že keď budeme chcieť zatelefonovať na číslo uvedené v mailoch alebo správach, budeme musieť využiť kopírovaciu funkciu a Apple používatelia budú naďalej telefonovať klikaním. Alebo prídu vývojári s niečím novým, čo bude Apple závidieť? Uvidíme….

Zdroj: mashable.com

 

20.12.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+