MojAndroid

Kauza úniku intímnych fotografií známych amerických celebrít preletela nielen mnohými technologickými portálmi, ale informácie o nej priniesli aj bežné médiá. Pre Apple to nebola príliš pozitívna reklama, keďže ako príčina úniku sa spomínala chyba v úložisku iCloud či zraniteľnosť služby Find My iPhone, v dôsledku ktorej mohli údajne útočníci opakovane a automaticky skúšať heslá bez toho, aby sa im prístup zablokoval, alebo bol používateľ na túto skutočnosť upozornený.

Ako samotný zdroj uniknutých fotografií sa spomínalo hlavne úložisko iCloud, ktoré patrí Apple. Väčšina fotografií pochádzala totiž z iPhonov a práve do tohto úložiska sa fotografie častokrát automaticky nahrávajú. Medzi fotografiami sa však nachádzali aj také, ktoré neboli zosnímané iPhonmi a niektoré celebrity, ktorých fotografie unikli, vyhlásili, že iPhone ani nepoužívajú. Je preto pravdepodobné, že fotografie pochádzajú z viacerých zdrojov a časť fotografií bola tiež označená ako podvrh či fotomontáž.

Náš tip
Hackeri uverejnili na webe intímne fotografie viac než stovky celebrít

Spoločnosť Apple v reakcii na túto udalosť prisľúbila jej dôkladné vyšetrenie a zdôraznila, že bezpečnosť a súkromie používateľov považuje za veľmi dôležité. V Apple boli podľa vlastného vyhlásenia únikom fotografií pobúrení a strávili približne 40 hodín intenzívnym vyšetrovaním a objasňovaním celej kauzy. Teraz, niekoľko dní po incidente, spoločnosť vyhlásila, že masívny únik fotografií nespôsobila chyba v žiadnej z jej služieb, vrátane iCloudu. Namiesto toho mali byť príčinou úniku ukradnuté heslá, bezpečnostné otázky a prihlasovacie údaje, pomocou ktorých sa útočníci dostali do účtov celebrít. Malo ísť pritom o dlhodobejšiu aktivitu a hackeri sa o získanie prihlasovacích údajov snažili opakovane a na celebrity sa zamerali cielene. Pri preniknutí do účtov im pritom výrazne mali napomôcť slabé heslá používateľov, ktoré bolo ľahké prelomiť.

Celá kauza však zostáva stále dosť nejasná a stanovisko Apple teda nevylučuje možnosť, že aspoň časť fotografií naozaj pochádza z iCloudu, hoci útočníci ich mohli získať za pomoci ukradnutých prihlasovacích údajov a nie využitím chyby tejto služby. V Apple tiež zdôraznili, že ani služba Find my iPhone pri týchto útokoch nebola útočníkmi zneužitá. Istá zraniteľnosť sa v tejto službe síce vyskytla, americká spoločnosť však ihneď vydala opravnú aktualizáciu.

Pre Apple je mimoriadne dôležité udržať dôveru zákazníkov v iCloud a ostatné služby, keďže v blízkej dobe údajne plánuje spustiť svoju mobilnú platobnú službu a tiež sledovanie zdravotného stavu cez nositeľné príslušenstvo. Pri oboch týchto službách sú ukladané citlivé dáta, ktoré by mohli byť zneužité, takže pre Apple je ich bezpečnosť kľúčová.

Zdroj: mojIphone.sk, obrázok: theverge.com

5.9.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+