MojAndroid

S predstavením nového iPhone 6 by sme sa mohli dočkať aj nového USB kábla s Lightning konektorom. Prirodzene, Apple sa nechystá meniť priamo Lightning konektor, ktorý sa objavil v roku 2012 na iPhone 5S a iPade 4, ale zmien by sa mala dočkať samotná USB koncovka.

Podobne ako u Lightning, aj u nového USB kábla by hlavnou výhodou mala byť možnosť zasunúť ho do USB portu akokoľvek otočený, konečne by teda odpadla nutnosť hľadania správnej orientácie. Hlavne v tme, alebo v prípade, že na port priamo nevidíme a kábel sa snažíme zasunúť „popamäti“, to môže byť veľká pomoc. Veľkou výhodou má byť tiež možnosť používať tento nový USB kábel aj s existujúci bežnými USB portami, nebude teda nutné hneď kupovať nový hardvér.

Náš tip
Nový USB konektor bude obojstranný. V zariadeniach by mohol byť použitý už na budúci rok

Prvé fotografie takéhoto USB kábla sa objavili na internete v priebehu minulého týždňa, mnohí ich však považovali za podvrh. Včera sa však objavila ďalšia fotografia takéhoto konektora (na obr. hore), ktorú na Twitteri nezverejnil nik iný ako Sonny Dickson, známy austrálsky blogger, ktorý sa preslávil viacerými hodnovernými a neskôr potvrdenými únikmi informácií o Apple zariadeniach.

Apple USB konektor a Apple USB konektor c Apple USB konektor b

Pôvodné fotografie údajného nového USB konektora od Apple, ktoré sa objavili minulý týždeň

Možnosti, že Apple skutočne pripravuje takýto nový typ konektora, nasvedčujú aj ďalšie indície. Minulý týždeň sa totiž objavili oficiálne špecifikácie nového USB 3.0 Type C konektora, ktorého hlavnou výhodou má byť práve symetria koncovky a možnosť zasunúť ju do portu akokoľvek otočenú. Problémom však zrejme bude fakt, že takáto koncovka nebude spätne kompatibilná a teda by sa nezmestila do existujúcich USB portov na Apple počítačoch, laptopoch, nabíjačkách a iných zariadeniach.

Náš tip
Obojstranné microUSB káble sa už čoskoro dostanú do výroby

Patent spoločnosti Apple z r. 2013 však obsahuje špecifikácie podobného symetrického USB konektora, ktorého koncovka je kompatibilná s akýmkoľvek štandardným USB portom typu A, teda takým, aký je v súčasnosti bežný a väčšina z nás ho má v svojich notebookoch a ostatných zariadeniach. Riešenie od Applu by tak malo nezanedbateľnú výhodu v spätnej kompatibilite.

Apple USB konektor patent

Podarilo sa teda Apple vyriešiť jeden z veľkých nedostatkov dnešných počítačov a vyrobiť symetrický USB konektor, ktorý by bol navyše spätne kompatibilný s dnes používaným štandardom? Dozvieme sa to snáď už 9. septembra, na kedy je naplánované predstavenie nového iPhone 6.

Zdroj: mojiphone.sk

18.8.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+