MojAndroid

SIM karty sú v súčasnosti neoddeliteľnou súčasťou našich smartfónov. Zabezpečujú pripojenie k mobilným sieťam, čo stále patrí medzi základné funkcie mobilného telefónu. Vo svojej podstate sú ale SIM karty iba jednoduchým čipom s minimom dát, ktoré by bolo možné spracovať inou cestou a karty ako také by sme ani nemuseli používať. Presne o to sa teraz snažia spoločnosti Apple a Samsung, ktoré presadzujú nový koncept tzv. e-SIM.

Spoločnosť Apple predstavila už zaujímavú alternatívu ku klasickej SIM karte. Apple SIM je riešenie, ktoré umožňuje na jednu fyzickú SIM kartu nahrať dáta od rozdielnych operátorov. Ak ste prešli od jedného operátora k druhému, nič ste nemuseli meniť. Zároveň táto funkcia umožňovala plynulý prechod medzi jednotlivými operátormi v reálnom čase v prípade, že ste to potrebovali. Nový koncept e-SIM by ale mohli podporovať všetci operátori. Náklonnosť voči tomuto riešeniu prejavili už viacerí medzinárodní operátori, zatiaľ čo niektorí poprední hráči v USA vyjadrili voči tomuto odpor.

Výrobcovia samotných zariadení majú v odstránení nutnosti používania SIM kariet veľký záujem. Na jednej strane im to umožní produkovať ešte tenšie telefóny, čo je aktuálne veľmi populárne a zároveň to odstráni nutnosť používať jednu z pohyblivých častí na telefóne, ktorá sa môže jednoducho pokaziť či stratiť. Uvidíme, nakoľko bude úspešná táto nová snaha a kto každý sa k Samsungu a Apple pridá, hoci ani angažovanosť týchto dvoch gigantov zatiaľ nie je istá, aj keď by z pozitívneho výsledku mohli obaja profitovať. A čo vy – privítali by ste zmiznutie fyzických SIM kariet?

Zdroj: Financial Times via The Verge

17.7.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+