MojAndroid

Pred takmer 13 rokmi, keď Apple prvýkrát uviedol Siri do svojich zariadení, išlo o ukážku technológie budúcnosti s funkciami digitálneho asistenta. Počas nasledujúcich rokov však Siri schopnosťami začala výrazne zaostávať za konkurenciou ako Bixby, Alexa a podobne. No a v dobe generatívnych AI (napr. ChatGPT) sa zdá, že digitálna asistentka od Apple je tak trochu “hlúpa“. Preto sa výrobca z Kalifornie rozhodol ju prerobiť. Správu priniesol portál phonearena.

Predstavenie Siri 2011
Predstavenie Siri 2011 | Zdroj: Apple

Problémom Siri bolo, že dokázala pochopiť iba určité množstvo už dopredu preddefinovaných príkazov, na ktoré mala naprogramované odpovede. Tento systém, hoci efektívny v minulosti, sa už nedá porovnávať so schopnosťami a niekedy až desivo ľudským prejavom umelej inteligencie. Apple sa počas rokov snažil Siri postupne vylepšiť, jednou z veľmi úspešných zmien bola možnosť Siri zapínať tzv. “Skratky” ktoré sa dali nastaviť podľa vlastných preferencií.

Ako bude vyzerať Siri 2.0

S ďalším vydaním iOS Apple údajne prepracuje základný softvér Siri,a to pomocou jazykových modelov a generatívneho AI, aby sa výrazne zlepšili jej schopnosti. Nová a vylepšená Siri vám umožní ovládať konkrétne funkcie aplikácií pomocou vášho hlasu. Nedávno sa dokonca objavila informácia, že Apple plánuje uzavrieť zmluvu so spoločnosťou OpenAI, ktorá stojí za momentálne najrozšírenejšou umelou inteligenciou ChatGPT.

Bude to prvýkrát, čo Siri prevezme kontrolu nad rôznymi funkciami v aplikáciách aj od tretích strán. Zmeny jej umožnia ovládať iPhone alebo iPad s väčšou presnosťou a efektivitou. Napríklad bude schopná otvoriť dokumenty, presunúť poznámku do iného priečinka, poslať alebo zmazať email, či odoslať webový odkaz emailom. Nová Siri by taktiež mala byť skvelým prínosom pre Apple Vision Pro.

V neskoršej verzii iOS 18 bude zariadenie Apple používať AI na analýzu toho, čo aktuálne robíte, a umožní automatické aktivovanie funkcií ovládaných práve Siri. Na začiatku by mala byť táto funkcia obmedzená len na aplikácie od Apple a bude podporovať stovky príkazov.

Vylepšená Siri bude jedným z naočakávanejších predstavení počas konferencie pre vývojárov – Worldwide Developers Conference, ktorá sa odohrá 10. júna a je súčasťou širšej stratégie Apple v ich snahe dobehnúť konkurentov v oblasti AI.

Náš tip
Instagram pridáva dôležitú funkciu, ktorej cieľom je ochrana mladistvých
3.6.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+