MojAndroid

Hneď na začiatok je dôležité pripomenúť, že európsky a americký trh sa značne líši. Nie len popularitou rozličných smartfónov, ale aj ponúkanými službami. Kým v Európe sa najvyužívanejšou aplikáciou na posielanie správ na akomkoľvek zariadení stáva WhatsApp, v USA je kvôli preferencii iPhonov často využívaná zabudovaná funkcia iMessage. Obe z týchto dvoch služieb ponúkajú rôzne možnosti a sú prispôsobené svojim trhom. O tom, ako sa novým európskym pravidlám ide prispôsobiť Apple, informuje Android Police.

Čo je RCS a ako ovplyvňuje používateľské rozhranie?

Všetci sú oboznámení s termínom SMS – “Short Message Service” (v preklade služba krátkych správ). Táto hlavná funkcia smartfónov už však nie je v móde, nahrádza ju RCS. “Rich Communication Service” (v preklade bohaté komunikačné služby), ponúkajú v dnešnej dobe oveľa výhodnejšie možnosti. Zdieľanie polohy, kvalitnejšie odosielanie obrázkov, platby, zdieľanie súborov, video hovory… Podľa nových pravidiel Európskej únie, ktoré začínajú platiť v roku 2024, bude táto služba na posielanie správ vyžadovaná.

Mimo Európy je však RCS neprebádaný svet. Jednoducho, nie je o to záujem a neexistuje zákon, ktorý by výrobcov k požadovanej zmene nútil. Samozrejme, služba je cez aplikácie tretích strán možná, ale na tunajšie čísla sa nechytá ani zďaleka.

Prečo je pre Apple ich iMessage v dnešnej podobe tak dôležité?

V USA služba na posielanie správ iMessage predstavuje obrovský prínos. Je natoľko populárna a využívaná, že pokiaľ by sa rozhodli modernizovať z SMS na RCS, predaj a akcie by boli až katastroficky ohrozené. Ako sme však spomenuli, Európska únia ich k tomu jednoznačne motivuje, podobne ako to bolo v prípade aféry ohľadom USB-C. Vďaka tejto zmene na našom trhu môžu veľa získať, ale nebude to jednoduché.

iMessage | Zdroj: Apple.com

Pokiaľ chce Apple konkurovať populárnym službám v Európe, prerobené iMessage by muselo byť jednoznačne dostupné na všetkým platformách, vrátane Androidu. Pravdepodobne sa do konkurenčného boja nepustia hneď, nedáva to zmysel pri snahe ostať čo najvernejší originálu. Predpokladá sa, že svoju službu síce prispôsobia, ale neoplatí sa im (aspoň zatiaľ) vynaložiť úsilie na pokus o akýsi prevrat v Európe.

Náš tip
Hlasujte v ankete NAY Android Roka 2022 a vyhrajte Huawei Watch GT 3 Pro

16.12.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+