MojAndroid

Netradičný krok a varovanie spoločnosti Apple pred hrozbou útoku na ochranu údajov zákazníkov. Tento krok podnikli v Nemecku, u nás by sme zrejme odvahu nemali. Americký Apple, ktorý je postavený na diametrálne odlišnej filozofii ako Android, bude musieť otvoriť svoj uzavretý systém.

Apple vraj nie je terčom

Nemecko sa bráni. Jeho reakcia, ktorou je vlastne nový zákon proti praniu špinavých peňazí, nie je prioritne namierená proti Apple. Bude sa totiž týkať všetkých poskytovateľov, ktorých povinnosť bude celkom jasná. A to otvorenie vlastnej infraštruktúry pre konkurenciu za odplatu. V prípade Apple to samozrejme znamená, že sa to dotkne jeho NFC čipu a zároveň aj služieb Apple Pay, ktoré cez ne prevádzkuje. Tie sú jedinečné, nikto iný okrem Apple a ich vlastnej funkcie k nim nemá prístup a toto by sa zrejme nezmenilo. Apple totiž stavia svoju bezpečnosť aj práve na tomto. Nová legislatívna ho však v Nemecku bude nútiť ku kroku, kedy bude jeho NFC na prenájom. Okrem telefónov Apple to zasiahne aj ich hodinky Apple Watch.

Prísnejšia regulácia americkej spoločnosti

Ako upozorňuje agentúra Reuters, Nemecko už dlhšiu dobu vykazuje známky o snahu prísnejšej regulácie americkej spoločnosti. Napriek tomu, že Nemecko na úrovni celej EÚ nepresadzuje aktívny prístup na zavedenie digitálnej 7 % dane (inak o jej zavedení na Slovensku sa momentálne vedú debaty) pre giganty, ako je napríklad aj Apple, pri vlastnej vnútornej politike ide zrejme opačnou cestou. Pre zaujímavosť, Google Pay si ľudia obľúbili. Banky hlásili nárast počtu týchto transakcií v desiatkach percent. Apple Pay na to nie je horšie. A aj to je jeden z dôvodov zavedenia novej regulácie v Nemecku.

Obrovská masa zákazníkov a ich striktne využiteľný čip v telefóne sa tak v Nemecku stane voľne dostupný a Apple na to bude musieť reagovať. Aj keď bude môcť za využitie pýtať odplatu, nie je nateraz jasné, ako sa tamojšie zastúpenie spoločnosti k tomu vôbec postaví.

Apple zatiaľ stihol reagovať len veľmi stručne. Uviedol, že ako spoločnosť je prekvapená z tejto náhlej aktivity a že očakáva jej negatívny vplyv na zákazníka a jeho ochranu. Naráža tým na skutočnosť, že mnohé tretie strany a firmy nebudú schopné vymyslieť dobrý systém a zároveň bude môcť byť verzií platobných systémov viac, čo môže používateľa zmiasť. Zároveň môže byť ochrana údajov klienta a bezpečnosť transakcií týmto krokom tiež ohrozená. Spoločnosť Apple samozrejme reaguje podľa okolností druhej strany, keďže snaha zasiahnuť do uzavretého systému je “bez dovolenia”. Ako sa bude táto situácia vyvíjať nateraz nie je celkom jasné.

25.11.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+