MojAndroid

V predošlých článkoch sme informovali o požiadavkách spoločnosti Apple smerom k Samsungu, ktoré sa dotýkali dizajnu ich tabletov a smartfónov. Na základe týchto požiadaviek, Apple žaluje Samsung za dizajn a snaží sa zastaviť predaj Galaxy Tab 10.1 v rôznych krajinách súdnou cestou.

The Verge pred časom informoval, o arogantných požiadavkách spoločnosti Apple dotýkajúcich sa patentu dizajnu a navrhoval naozaj, pre bežného človeka, nezmyselné riešenia.

Tu je výber návrhov Apple pre Samsung:

 

Niekoľko návrhov pre smartfóny Samsung, od spoločnosti Apple:

Čelná plocha, ktorá nie je čierna.
Celkový tvar, ktorý nie je pravouhlý, alebo nemá rohy.
Obrazovky, ktoré nie sú centrované na čelné a bočné hranice.
Nie horizontálne sloty reproduktorov.
Čelná plocha so značnými dizajnovými prvkami.
Bez predného krytu.

Niekoľko návrhov od Apple pre Samsung pri tabletoch:

Celkový tvar, ktorý nie je pravouhlý, alebo nemá rohy.
Silné orámovanie skôr ako tenký rám okolo čelnej plochy.
Predný povrch, ktorý nie je úplne rovný.
Profily, ktoré nie sú tenké.
Neusporiadaný vzhľad.

Apple nikdy iPad dizajnovo nenavrhol. Zamerali sa totiž na najjednoduchšie formy, ktoré sú použiteľné, čitateľné, pohodlné a zameriavajú pozornosť na samotný obsah.

Pozrime sa preto spoločne na niekoľko dizajnových prvkov a vytvorme si spoločne na základe týchto požiadaviek jeden tablet:

Dizajnovanie tabletu

Na začiatok sa musíme rozhodnúť, ako bude tablet vypadať. Apple navrhol Samsungu, že ich tablety môžu byť pravouhlé, preto hneď na začiatku sme vylúčili hviezdicu aj všetky druhy mnohouholníkov. Je totiž niekoľko tisíc rokov známe, že všetky médiá ako papyrus, pergamen, knihy a podobné nosiče informácií sa približovali tvarom vždy štvoruholníku v podobe obdĺžnika. Takto sme v podstate v našom dizajnovaní tabletu začali niekde tesne po dobe kamennej.

Obdĺžnikový tvar je najlepšie prispôsobivý nášmu zraku a vnímaniu našich očí na rozpoznávanie textu v riadkoch. Zošity, knihy, časopisy, televízia, monitor počítača – to všetko má obdĺžnikovitý tvar.  tvaru je určený pohľadu našich očí, a naša schopnosť riadkov textu vo vodorovnom smere.
Prirodzené vnímanie sveta pomocou našich očí je v podstate v obdĺžniku. Nie ako kruh, trojuholník alebo už spomenutá hviezdica.

Je jasné, že tvar nášho budúceho tabletu nemá nič spoločné s dizajnom.

Okraj

Okraje majú praktický význam, ktorý si pri, napríklad, čítaní knihy ani neuvedomujeme. Ten praktický význam je v tom, že ju držíme v rukách a ak by text bol od okraja po okraj, museli by sme stále knihu prehmatávať, aby sme sa dostali k textu zakrytému rukami.

Pri našom tablete, ak by obrazovka bola od okraja po okraj, jednoducho by sme si ho stále znefunkčňovali dotykom na aktívnu časť obrazovky. Navyše, problém v čítaní textu by tu bol podobne.

Riešením je urobiť kompromis a vytvoriť priestor na šírku palca, aby používateľ mohol tablet aspoň držať v ruke. Problém nastáva vtedy, ak by Samsung dodržal pokyny Apple a umiestnil obrazovku na jednu stranu – otázkou ostáva na ktorú – pre pravákov alebo ľavákov? A čo ak si tablet budeme chcieť otočiť horizontálne alebo vertikálne?

Rohy

Apple navrhol, aby rohy na tablete neboli zaoblené. Okrem bezpečnosti, zaoblené rohy poskytujú komfort pri používaní.  

Existuje aj ďalší dôvod. Väčšina návrhárov vie, že ostrý roh spôsobuje koncentrovanie pozornosti smerom von, zatiaľ čo zaoblené rohy koncentrujú pozornosť smerom dovnútra.

Opäť zachované pravidlo, že tu nejde o dizajn.

Farba prednej strany

Apple oznámil, že Samsung nemôže používať čiernu farbu.

Zoberme si napríklad modré okraje. A teraz si otvorme v prehliadači stránku sýtočervenej farby. Kontrast týchto dvoch farieb vám môže spôsobovať komplikácie so zrakom a celkom určite sa na takúto kombináciu nedokážete pozerať príliš dlho, nebodaj ešte čítať nejaký text.

Optimálne riešenie by bolo, keď by sa okraje farbou prispôsobovali farbe pozadia obsahu obrazovky, čo však dnes nie je možné.

Jediným riešením je neutrálna farba, ktorá nebude odpútavať pozornosť od obsahu a zároveň nebude pôsobiť rušivo – a tou je farba čierna.

Hrúbka tabletu

Optimálna hrúbka tabletu by mala byť prispôsobená pre prirodzené uchopenie do rúk. Preto by okraje mali byť hrubšie, aby sa dal dostatočne a bezpečne uchopiť.

Ďalším dizajnovým problémom je batéria, ktorá zaberá väčšinu vnútorného priestoru tabletu. A tu nastáva problém, pretože batérie v dnešnej podobe neumožňujú ľubovoľne meniť tvar a hrúbku tabletu. Preto jednoznačne víťazí hrubší tvar pred tenkým.

A opäť to nemá nič spoločné s dizajnom, jedine tak s technickým obmedzením, v tomto prípade výdrže batérie.

Rovná zadná strana

Ďalším bodom v požiadavkách Apple je, nerovnomerná hrúbka, ktorú požaduje Apple v prípade tabletov Samsungu. Ak si však tablet položíte pred seba na stôl, je potrebné nahnúť hlavu smerom k nemu, aby ste dobre videli na displej. Otázkou ostáva opäť, čo urobíte, keď zmeníte orientáciu obrazu – budete meniť polohu hlavy stále tak aby ste sa prispôsobili pred sebou ležiacemu tabletu?


Sony na tento detail pri výrobe svojich tabletov, Sony Tablet S, trošku zabudol, a tak musí tablet fungovať len v jednej orientácii obrazu.

Ako teda vypadá výsledný tablet?

Je obdĺžnikový, pre lepšie vnímanie obsahu a okolia pomocou zraku.

Má okraj, ktorý nezakrýva obsah displeja.

Hrúbka okraja je presne na šírku palca.

Má zaoblené rohy, aby bol pohodlnejší a bezpečnejší pri používaní.

Má čiernu farbu, ktorá zameriava pozornosť na obsah.

Je tenký, so zaoblenými rohmi a hrubším stredom pre umiestnenie batérií.

Je rovný, jednotný a symetrický, aby fungoval v akejkoľvek orientácii.

Samsung na základe týchto požiadaviek vytvoril nový model svojho Galaxy Tab 10.1, no spoločnosti Apple stále tieto zmeny nevyhovujú na sto percent. Najradšej by totiž Apple žiadny Galaxy Tab 10.1 nikdy v histórii ľudstva nevidel.

Poznámka na záver

Zdá sa, že ktokoľvek sa rozhodne v dnešnej dobe vyrobiť akékoľvek zobrazovacie zariadenie, bude si musieť v dizajne pýtať povolenie od Apple. Celý čas, počas tvorby tohto článku som sa totiž pozeral na monitor, ktorý sa v ničom nevymyká od dizajnových nárokov spoločnosti Apple.

Okraje sú čierne, rohy oblé, hrúbka skôr tenká na okrajoch a hrubšia v strede, je symetrický, zadná stena je plochá, predná bez zvláštnych rušiacich prvkov – okrem ovládacieho panela. Podobne je na tom aj môj notebook. A v podstate všetka elektronika, ktorú som v poslednom čase videl v predajniach alebo na internete.

Zaujímavé je, že spoločnosti Apple prekáža len konkrétne zariadenie, konkrétnej značky – pravdepodobne kvôli nižším ziskom. Myslieť si totiž, že Apple je v dizajnových veciach a patentoch taký zásadový a čestný, je skôr ilúziou ako realitou, najmä ak si spomenieme na obdĺžnikový tvar zo začiatku článku a jeho bohatú históriu v dejinách ľudstva.

Nakoniec ostáva pre mňa osobne len jediná otázka: čo bolo skôr – sliepka, vajce alebo Apple a jeho patenty, vrátane toho na oblý tvar vajca?

Zdroj: http://www.baekdal.com/

 

2.12.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+