MojAndroid

Apple na konferencii WWDC 2015 okrem novej verzie operačného systému iOS a Mac OS X, predstavil aj niekoľko ďalších noviniek. Medzi tie najväčšie nepochybne patrí aj nová hudobná služba Apple Music, ktorá okrem hudobnej zbierky s viac ako 30 miliónmi skladieb, prináša aj online rádio, ktoré bude vysielať 24 hodín denne po celom svete. Stanica je určená pre všetkých hudobných nadšencov a bude vedená dídžejmi Zane Lowe, Ebro Darden a Julie Adenuga. Okrem toho však na používateľov Apple Music čakajú aj ďalšie rádiá, ktoré budú kategorizované už tradičnejšie, napríklad podľa žánru. Nová hudobná služba bude pre majiteľov Apple zariadení a Windows počítačov dostupná už od 30. júna, dobrou správou však je, že Apple ju sprístupní aj majiteľom Android zariadení, a to už na jeseň tohto roka.

Apple sa s novou službou pokúša zaujať aj akousi sociálnou sieťou pre hudobné kapely a skladateľov. Priamo v Apple Music si totiž môžu vytvoriť vlastný profil, kde je následne možné publikovať napríklad fotografie, videá alebo texty piesní. Tie môžu komentovať, lajkovať alebo ďalej zdieľať všetci fanúšikovia. Cena za používanie Apple Music bude pre jedného používateľa 9,99 dolára na mesiac, čo je viac ako ponúka napríklad konkurencia v podobe Spotify či Hudby Google Play.  Cupertínska spoločnosť však chce zaujať rodinným balíčkom, tzv. Family pack, v ktorom služba pre šiestich ľudí stojí len 14,99 dolára. Na jednu osobu to potom vychádza len 2,5 dolára.

https://www.youtube.com/watch?v=9-7uXcvOzms

Apple to však určite nebude mať ľahké. Trh s online hudobnými službami je pomerne zahltený a momentálne ho ovláda obľúbený Spotify. Apple však bude ťažiť zo svojej značky a samozrejme aj populárnosti jeho vlastných zariadení. Otázne je, či sa mu na svoju stranu naozaj podarí prilákať nových zákazníkov a či presvedčí aj tých, ktorí používajú konkurenčné služby. Cenová politika Applu nie je v porovnaní s inými službami veľmi výhodná a v porovnaní so Spotify nemá nič, čím by mohol vyslovene povedať, “v tomto sme lepší”. Je to ale Apple, a tak môžeme očakávať, že veľa ľudí prejde na Apple Music z lojálnosti ku svojej obľúbenej značke. Tabuľkové porovnanie niektorých služieb vám prinášame nižšie.

Apple MusicHudba Google PlaySpotifyDeezerRDIO
Počet skladiebviac ako 30 miliónovviac ako 30 miliónovviac ako 30 miliónov35 miliónov32 miliónov
Bezplatné prehrávanie s reklamamiLen rádioLen vlastné skladbyÁnoÁnoÁno
Mobilná aplikáciaiOS, Android (na jeseň)iOS, AndroidiOS, Android, Windows PhoneiOS, Android, Windows PhoneiOS, Android, Windows Phone
Aplikácia na PCWindows, Maciba webWindows, Mac, LinuxWindows, MacWindows, Mac
RádioÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
Kvalita prehrávania---320 kbps320 kbps320 kbps320 kbps
Nahranie vlastnej hudbyÁnoÁnoNieÁnoNie
Cena platenej verzie9,99$ (9,16€)
Presná cena pre SK
nebola stanovená
5, 49 €5,99 €5,99 €6,99 €
Cena Family Pack6 ľudí - 14,99$Nemá14,99 € (4 ľudia)
17,99 € (5 ľudí)
Nieod 14,99$ (2 ľudia)

9.6.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+