MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Výkon a pamäť: Má sa čím pochváliť

S každým novým iPhonom príde Apple aj s novým procesorom. iPhone XS obsahuje úplne nový procesor Apple A12 Bionic, ktorý je momentálne najvýkonnejším procesorom na trhu. Keď k tomu pripočítame príkladné odladenie systému, rázom sa pozeráme na jedno z najvýkonnejších a najrýchlejších zariadení súčasnosti. Problém mu nerobí samotný systém, no ani najnáročnejšie hry. Všetko je krásne plynulé a bezproblémové. Počas testovania som sa nestretol so žiadnym spomalením či sekaním. Trochu mi však vadilo, že pri náročnejších činnostiach sa nová XS-ka celkom značne zahrievala, najmä v oblasti procesora. Dialo sa to pri hraní alebo hneď na začiatku, pri nastavovaní a sťahovaní aplikácií. Zahrievanie nie je nič výnimočné, no smartfóny s Androidom sa pri týchto činnostiach zohrejú podstatne menej. Na mojom používateľskom zážitku mi to však vôbec neubralo, ani počas toho, ako bol telefón horúci, som nemal pocit nižšieho výkonu či nebodaj sekania.

Okrem obrovských benchmarkových hodnôt sa môžu nové iPhony pochváliť aj veľkosťou úložiska. Základná verzia obsahuje 64 GB miesta, no okrem nej sú k dispozícii 256 a 512 GB varianty. A to je už poriadny priestor na multimédiá všetkého druhu. Nemôžem nespomenúť fakt, že zariadenie nepodporuje pamäťové karty, no na to sme si už v prípade iPhonov zvykli. Pri takýchto pamäťových variantoch vám pamäťová karta určite chýbať nebude.

Multimédiá: Nie je čo vytknúť

Nebudem klamať, keď poviem, že v rukách držím jedno z najlepších multimediálnych zariadení, aké sa na trhu nachádzajú. Veľký kvalitný displej, ohromný výkon a plynulý systém len dojem z multimediálneho zážitku umocňujú. S prehrávaním videí nebudete mať absolútne žiadny problém, no do iPhonu ich dostanete len pomocou kábla a iTunes. iTunes je proste nutnosťou. Ale ako som už písal vyššie, keď si raz zvyknete a všetko nastavíte, potom to už ide hladko. Nemôžem nespomenúť nenormálne kvalitné stereo reproduktory. Od Apple by sa mohol v tomto smere učiť nejeden výrobca. Oproti minulej generácii sú zase o niečo hlasnejšie a ponúkajú plnší zvuk, dokonca počujete aj basy (náznaky basov). Zvuk je jednoducho vynikajúci a asi najlepší, aký som na smartfónoch kedy počul. Jeden reproduktor sa nachádza na spodnej strane zariadenia, druhý nájdeme zase vo výreze nad displejom. Ten spodný je o trochu hlasnejší a ponúkne aj viac basov, no zahanbiť sa nedá ani vrchný. Spolu tvoria dokonalý pár a využijete ich pri sledovaní filmov, ale aj počúvaní hudby. iPhone XS dokáže bez problémov celkom slušne ozvučiť menšiu bytovú party.

Pre uskladnenie multimédií dobre poslúži základné vnútorné úložisko s kapacitou 64 GB, no pre náročnejších sú pripravené verzie s 256 alebo až 512 GB pamäte. To už určite musí stačiť každému. Apple navyše zdarma ponúka 5 GB priestor na iCloude, pričom dokúpiť si môžete aj viac miesta. 50 GB získate už za 99 centov mesačne, čo určite nie je zlá ponuka.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
 • Juraj Trayus Ďurica

  Je to proste skvelý telefón. Nedávno som ho zobral, lebo som chcel už malú zmenu po tých dlhých rokoch s androidom. Samozrejme pár veci chyba ale ten pocit z používania a funkčnost zariadenia je nenahraditeľná. Neľutujem

 • Mišo

  Ja to iste dlhé roky som mal android a išiel som do iPhonu max a som s ním nadmieru spokojný.

 • Vladimír Ptáček

  “Len nechápem, z akého dôvodu výrobca nepribalil aj redukciu na klasický jack. V obchode táto vecička nie je najlacnejšia (ak sa bavíme o originále).”
  Comu teda nechapes? Ved si si sam odpovedal… :D biznis je biznis a draha rychlonabijacka alebo draha redukcia 3,5mm jack k milionu predanych zariadeni, znamena vela dalsich milionov zarobenych penazi k uz tak dost vela milionom za drahy telefon ;)

  • Miro

   Áno, biznis je biznis. Z tohto pohľadu je to úplne jasné, ale naozaj si k telefónu za vyše 1000 eur musím dokúpiť rýchlonabíjačku, ak nechcem, aby sa nabíjal vyše troch hodín? :)

 • ccc01

  Nastavenie automatického jasu niekoľko minút? Mne to trvalo asi 3 sekundy, Nastavenia naťukať auto…, hľadať a je to. Inak pre mňa najväčšie mínusy: príšerná cena, (ale zodpovedá kvalite), príšerná cena prípadnej opravy, relatívne vysoká hmotnosť.

  • Miro

   Keby bola taká možnosť priamo v nastaveniach displeja, bolo by to super. Ale ak chcem zapnúť/vypnúť automatický jas, musím ísť nastavenia/všeobecné/prístupnosť/prispôsobenie displeja/automatický jas. Nie je to trochu krkolomné? Človek, ktorý nevie kde má hľadať si to musí vygoogliť alebo s tým zabije dosť času.

   Nebolo by jednoduchšie nastavenia/displej a jas/automatický jas ? :)

   PS: Hmotnosť je naozaj vyššia, ale vôbec mi nevadí.

   A ešte k batérii – standby režim je na iPhonoch vynikajúci. Pokiaľ s ním nič nerobíš, za celý deň ti klesne batéria úplne minimálne. To sa s Androidmi porovnať nedá. Ak ho máš väčšinu času v ruke a pracuejš s ním, batéria ide dole rýchlejšie, ako v prípade väčšiny vlajkových lodí s Androidom. To ale neplatí pre model Max, ktorý máme tiež k dispozícii, ten vydrží naozaj veľmi veľa.

 • Zemla

  Miro bežne si nahrávam multimédiá ako videa cez WiFi do telefónu…
  Napríklad ais naj appka na videá infuse podporuje nahratie cez web,ftp,iTunes,z NAS, z url linku atď…
  Po pridajú videá sa ti ukáže aj dej filmu v texte ako keď si klikneš na csfd… Herci atď.. Skratka ma v sebe detekciu filmov https://uploads.disquscdn.com/images/9eff46067d5c5aa3716874a3f1f3e8f869ad3ec23a4d00541910ce799521bd35.jpg

+