MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Odomykanie a FaceID: Výborná kombinácia

MInulý rok Apple upustil od skeneru odtlačkov prstov Touch ID a vydal sa úplne novou cestou. Na odblokovanie svojho smartfónu slúžila vaša tvár. Vyzerá to tak, že TouchID sa už v nových zariadeniach (iPadoch a iPhonoch) od Apple nedočkáme a táto technológia je úplne pochovaná. Pozrieme sa teraz na výhody a nevýhody FaceID, ktoré je tento rok ešte o niečo vylepšené. Stále platí, že spôsob odomykania pomocou tváre je v prípade Apple najdokonalejší spomedzi všetkých výrobcov. Pri porovnaní s iPhonom X je citeľné rýchlejšie odomykanie. iPhone XS nemá problém už ani s priamym slnkom či úplnou tmou. Odomykanie je spoľahlivé a rýchle.

Niekedy sa však predsalen stane, že vašu tvár zariadenie nerozozná na prvýkrát. To však platí aj v prípade skeneru odtlačkov prstov. Pokiaľ máte mokré ruky, bude odomykanie pomocou tváre jednoduchšie ako pomocou skeneru. Obidve technológie sú svojím spôsobom zaujímavé a jedinečné, no ja osobne vidím FaceID ako krok vpred. Chytím iPhone do ruky, automaticky sa rozsvieti displej a potiahnem prstom po displeji zdola nahor. Odomknuté. Po čase si už ani neuvedomíte, že nejaké FaceID prebehlo a pomocou neho ste vlastne zariadenie odblokovali.

Displej: Jednoducho paráda

Displej nového iPhonu XS patrí medzi jeho silné stránky. Disponuje uhlopriečkou 5,8″ a rozlíšením 2436 x 1125 pixelov, podobne, ako jeho predchodca. Jeho jemnosť je veľmi slušných 458 pixelov na palec. To by malo uspokojiť aj tých najnáročnejších. Vyrobený je technológiou Super AMOLED. Výborné pozorovacie uhly sú v prípade Apple štandardom a inak tomu nie je ani tu. Minimálny aj maximálny jas sú dostatočné a na slnku je viditeľnosť perfektná. Automatická regulácia jasu funguje spoľahlivo. Nevýhodou je, že zapnúť alebo vypnúť ju musíte hlboko v nastaveniach a nájsť túto možnosť chce naozaj pár minút času. Následne si môžete jas regulovať aj sami, telefón dokáže prispôsobiť automatické nastavenie tak, ako to vyhovuje vám. Farebné podanie displeja je výborné a určite patrí medzi najlepšie, aké v smartfóne môžeme nájsť. Výhodou AMOLED panelu je to, že čierna je naozaj čierna. Táto technológia totiž dokáže úplne vypnúť čierne pixely, čo má aj ďalšiu výhodu – šetrenie energie.

Nemôžem nespomenúť funkciu 3D Touch. Po silnejšom zatlačení displeja sa dostanete do rôznych skratiek konkrétnej aplikácie či nastavenia. Záleží na tom, kde prst podržíte. Dostali ste e-mail a nechcete ho otvoriť, no radi by ste vedeli, čo sa v ňom nachádza? Stačí silnejšie zatlačiť a zobrazí sa náhľad bez toho, aby ste reálne mail otvorili. 3D Touch je veľmi dobre integrované do celého systému a keď si na to už raz zvyknete, nedáte na túto funkciu dopustiť. Rovnako ako ja.

Veľmi zaujímavou funkciou (no nie úplnou novinkou) je True Tone. Po jej zapnutí sa displej iPhonu automaticky prispôsobí svetelným podmienkam okolia, takže sa farby budú zobrazovať rovnako bez ohľadu na prostredie, v ktorom sa nachádzate. Je to veľmi príjemná funkcia, ktorú som nechal vždy zapnutú. Po jej vypnutí sa mi zdal displej menej prirodzený. Ďalšou výhodou je, že vaše oči sa pri pohľade na displej, na ktorom je True Tone zapnutý, namáhajú menej. Keď už sme pri namáhaní očí, nechýba ani nočný režim, ktorý môžete zapnúť manuálne alebo ho načasovať. Ten obmedzí využitie modrej farby, čo oceníte najmä v tme.

Rozsvietenie displeja uskutočníte klasicky pomocou tlačidla, zodvihnutím alebo jedným dotykom. V nastaveniach si môžete nastaviť aj veľkosť textu, ktorý na displeji uvidíte, rovnako aj režim “tučného textu”. V tomto prípade bude text naprieč celým systémom hrubší a lepšie čitateľný. Hodiť sa môže hlavne používateľom so slabším zrakom. Rámiky okolo displeja síce sú, no nie sú nijako výrazné. Konkurencia síce dokáže urobiť rámiky aj menšie, no v tomto prípade mi ich hrúbka vôbec neprekáža, Páči sa mi hlavne hrúbka spodného rámika, ktorá je totožná s tými bočnými.

Celkovo hodnotím displej ako veľmi podarený. Nesklame vás čitateľnosťou za každých podmienok, ponúkne skvelé podanie farieb a výborné pozorovacie uhly. Potešia aj funkcie ako 3D Touch či True Tone.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Juraj Trayus Ďurica

  Je to proste skvelý telefón. Nedávno som ho zobral, lebo som chcel už malú zmenu po tých dlhých rokoch s androidom. Samozrejme pár veci chyba ale ten pocit z používania a funkčnost zariadenia je nenahraditeľná. Neľutujem

 • Mišo

  Ja to iste dlhé roky som mal android a išiel som do iPhonu max a som s ním nadmieru spokojný.

 • Vladimír Ptáček

  “Len nechápem, z akého dôvodu výrobca nepribalil aj redukciu na klasický jack. V obchode táto vecička nie je najlacnejšia (ak sa bavíme o originále).”
  Comu teda nechapes? Ved si si sam odpovedal… :D biznis je biznis a draha rychlonabijacka alebo draha redukcia 3,5mm jack k milionu predanych zariadeni, znamena vela dalsich milionov zarobenych penazi k uz tak dost vela milionom za drahy telefon ;)

  • Miro

   Áno, biznis je biznis. Z tohto pohľadu je to úplne jasné, ale naozaj si k telefónu za vyše 1000 eur musím dokúpiť rýchlonabíjačku, ak nechcem, aby sa nabíjal vyše troch hodín? :)

 • ccc01

  Nastavenie automatického jasu niekoľko minút? Mne to trvalo asi 3 sekundy, Nastavenia naťukať auto…, hľadať a je to. Inak pre mňa najväčšie mínusy: príšerná cena, (ale zodpovedá kvalite), príšerná cena prípadnej opravy, relatívne vysoká hmotnosť.

  • Miro

   Keby bola taká možnosť priamo v nastaveniach displeja, bolo by to super. Ale ak chcem zapnúť/vypnúť automatický jas, musím ísť nastavenia/všeobecné/prístupnosť/prispôsobenie displeja/automatický jas. Nie je to trochu krkolomné? Človek, ktorý nevie kde má hľadať si to musí vygoogliť alebo s tým zabije dosť času.

   Nebolo by jednoduchšie nastavenia/displej a jas/automatický jas ? :)

   PS: Hmotnosť je naozaj vyššia, ale vôbec mi nevadí.

   A ešte k batérii – standby režim je na iPhonoch vynikajúci. Pokiaľ s ním nič nerobíš, za celý deň ti klesne batéria úplne minimálne. To sa s Androidmi porovnať nedá. Ak ho máš väčšinu času v ruke a pracuejš s ním, batéria ide dole rýchlejšie, ako v prípade väčšiny vlajkových lodí s Androidom. To ale neplatí pre model Max, ktorý máme tiež k dispozícii, ten vydrží naozaj veľmi veľa.

 • Zemla

  Miro bežne si nahrávam multimédiá ako videa cez WiFi do telefónu…
  Napríklad ais naj appka na videá infuse podporuje nahratie cez web,ftp,iTunes,z NAS, z url linku atď…
  Po pridajú videá sa ti ukáže aj dej filmu v texte ako keď si klikneš na csfd… Herci atď.. Skratka ma v sebe detekciu filmov https://uploads.disquscdn.com/images/9eff46067d5c5aa3716874a3f1f3e8f869ad3ec23a4d00541910ce799521bd35.jpg

+