MojAndroid

Rebríček DxO Mark je jedným z veľmi obľúbených faktorov pri kúpe nového smartfónu, od ktorého očakávate veľmi dobré výsledky po stránke fotoaparátu či videa. Lídrom spomedzi Android smartfónov boli HTC U11 či Google Pixel. Podľa najnovších testov však prichádza tvrdenie, že nový Apple iPhone 8 Plus je lídrom a údajne najlepším fotomobilom v histórii testovania DxO Mark.

Prečo práve Apple iPhone 8 Plus?

Zadný duálny fotoaparát ponúka rozlíšenie 12 + 12 MPix. Prvý 12 MPix snímač (f/1.8) je štandardný širokouhlý snímač so senzorom BSI. Druhý 12 MPix snímač (f/2.8) plní úlohu tzv. teleobjektívu a ponúkne 2 x optický zoom a k tomu 10 x digitálny zoom. Nechýba režim portrétu či špeciálna funkcia “osvetlenie portrétu,” ktorá je zatiaľ v BETA verzii. K dispozícii je optická stabilizácia (štandardný snímač), štvortónový LED blesk, automatické zaostrovanie, široké spektrum farieb, Auto HDR či detekcia tela a tváre.

Náš tip
HTC U11: Patrí medzi najlepších | RECENZIA
Náročná scéna plná detailov. iPhone 8 Plus.

Obrázky nasnímané v exteriéri so smartfónom iPhone 8 Plus sú vo podľa DxO Mark ohromujúce, s vynikajúcou konzerváciou detailov, presnou farbou a pôsobivým dynamickým rozsahom. Novinka vychádza z veľmi dobrého výkonu rodiny iPhone 7 teraz s ešte lepším výsledkom pri jasnom svetle. Konkrétne má vylepšený výpočet expozície a vynikajúcu schopnosť zachytiť scény využitím HDR.

Výsledky DxO Mark

Zaujímavosťou je porovnanie nielen s Android smartfónmi, ale aj s predošlou generáciou smartfónov iPhone. Výsledky si môžete prezrieť v priloženej galérii. Po stránke fotografických vlastností dostal smartfón celkové hodnotenie 96 bodov. Najvyššie skóre má expozícia a kontrast (89), blesk (84), farebné podanie (78), automatické zaostrovanie (74), naopak slabšími prvkami boli “bokeh” efekt (55) alebo zoom (51). V rámci výhod vyniká najmä použitie HDR a v rámci nevýhod na druhej strane najmä občasné nedokonalosti automatického zaostrovania.

Náš tip
Google Pixel: Používateľský zážitok nadovšetko | RECENZIA
Snímač si poradil aj s farebným spektrom.

Po stránke video vlastností získal smartfón 89 bodov. Najväčšia pochvala sa dostala stabilizácii (91), farebnému podaniu (87) či automatickému zaostrovaniu. Naopak nižšie hodnotenie získala redukcia šumu a okolitého ruchu (68). V rámci hodnotenia DxO Mark bola vyzdvihnutá stránka stabilizácie a veľmi dobré rozpoznávanie tváre, negatívom bol viditeľný šum pri nižšom osvetlení a tiež nedokonalosti po stránke expozície.

Celkové hodnotenie smartfónu sa zastavilo na hodnote 94 bodov. Pre porovnanie, Android smartfóny ako Google Pixel a HTC U11 získali v rámci hodnotenia 90 bodov. Po stránke videa však nový iPhone prekonal minuloročný Google Pixel so ziskom 91 bodov. V celkovom hodnotení zaznamenal druhé najlepšie výsledky ešte menší z rodiny iPhone 8 so ziskom 92 bodov.

Zdroj: DxO Mark

25.9.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+