MojAndroid

Apple dnes na vývojárskej konferencii WWDC 2015 predstavil svetu novú generáciu svojho operačného systému iOS. Ten nesie poradové číslo 9 a prináša so sebou množstvo noviniek a vylepšení. Prvou z nich je veľká aktualizácia virtuálnej asistentky Siri, ktorá získala funkciu s názvom Proactive. Tá dokáže používateľovi ponúknuť návrhy na aplikácie založené na parametroch, ako je napríklad čas alebo miesto. Podľa nainštalovaných aplikácií sa Siri snaží navrhnúť tie, ktoré sú v danom čase pre vás najužitočnejšie. Apple tiež uvádza, že nový virtuálny asistent dokáže nahliadnuť do e-mailovej schránky a nájsť kontakty, ktoré nie sú uložené v priamo v telefóne. Okrem toho je pri vyhľadávaní možné z výsledkov skočiť priamo do relevantnej aplikácie, a to nielen na jej úvodnú obrazovku. To všetko Apple zabalil do nového používateľského prostredia.

apple

Vyhľadávanie Spotlight dokáže tiež prevádzať jednotky bez otvorenia webového rozhrania, a to bez toho, aby ste ich museli hovoriť nahlas. Do vyhľadávacieho poľa Spotlightu ich stačí napísať pomocou klávesnice. Všetka inteligencia je pritom daná samotným operačným systémom a žiadne dáta nie sú spracovávané mimo neho. Apple teda zvolil iný prístup ako Google alebo Microsoft, ktorí podobné úlohy riešia prostredníctvom svojich serverov.

apple-wwdc-2015_0741.0

Apple s uvedením nového OS tiež oznámil rozširovanie služby Apple Pay do Veľkej Británie. Zároveň bude tento platobný systém kompatibilný s ďalšími bankami a poskytovateľmi kreditných kariet. Navyše, dostal aj podporu vernostných kariet, ktoré spolu s kreditnými a debetnými kartami integruje do novej aplikácie Wallet. Menších zmien sa dočkali poznámky, do ktorých používatelia môžu vkladať už aj obrázky, checklisty a kresby. Apple nedal dopustiť ani na vlastné mapy, ktoré dostali tak potrebné informácie o verejnej doprave, ako sú vlaky, autobusy a metrá. Novinka momentálne funguje v 20 mestách, vrátane svetových metropol Londýn, New York, či San Francisco a Berlín.

apple-wwdc-2015_1021.0

Úplnou novinkou v iOS 9 je aplikácia nazývaná News (teda správy). Ako už jej názov napovedá, ide o miesto, kde budete mať k dispozícii správy dostupné v mobilnom formáte. Apple uzavrel partnerstvo s desiatkami spravodajských webov, okrem nich však používatelia iPhonov v aplikácii zobrazia aj správy a články z akéhokoľvek iného webu.

apple-wwdc-2015_1225.0

Zaujímavou novinkou, ktorá je určená pre tých najnáročnejších používateľov, dostanú s iOS 9 tablety iPad. Softvérová klávesnica na nich dostane skratky ako vystrihnúť, kopírovať, vložiť a ďalšie. Navyše, pribudne nový mód, ktorý  klávesnicu premení na trackpad. No a asi najväčšou zmenou je nový multitasking, ktorý umožní pracovať s dvoma aplikáciami bok po boku v rovnakom čase. Podobnú funkciu ponúkajú konkurenčné tablety od Samsungu už poriadne dlho, natívny Android si ju však osvojil tiež až v poslednej developerskej verzii Androidu M. Na iPadoch pribudne tiež funkcia pre sledovanie videa v samostatnom okne kdekoľvek na obrazovke.

apple-wwdc-20150215

apple-wwdc-2015_1370.0

Na systémovej úrovni je podľa Applu iOS 9 efektívnejší a zaberá oveľa menej miesta. Nový OS vyžaduje 1,8 GB voľnej pamäte, čo je oproti 4,8 GB pri iOS 8 podstatný rozdiel. Apple do systému integroval aj nový šetriaci mód, ktorý na jedno nabitie dokáže z batérie dostať ďalšie 3 hodiny prevádzky.

Apple nový iOS 9 sprístupní ako beta verziu už v júli, finálna verzia by mala byť dostupná niekedy na jeseň.

 

Zdroj: verge

8.6.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+