Apple dnes na vývojárskej konferencii WWDC 2015 predstavil svetu novú generáciu svojho operačného systému iOS. Ten nesie poradové číslo 9 a prináša so sebou množstvo noviniek a vylepšení. Prvou z nich je veľká aktualizácia virtuálnej asistentky Siri, ktorá získala funkciu s názvom Proactive. Tá dokáže používateľovi ponúknuť návrhy na aplikácie založené na parametroch, ako je napríklad čas alebo miesto. Podľa nainštalovaných aplikácií sa Siri snaží navrhnúť tie, ktoré sú v danom čase pre vás najužitočnejšie. Apple tiež uvádza, že nový virtuálny asistent dokáže nahliadnuť do e-mailovej schránky a nájsť kontakty, ktoré nie sú uložené v priamo v telefóne. Okrem toho je pri vyhľadávaní možné z výsledkov skočiť priamo do relevantnej aplikácie, a to nielen na jej úvodnú obrazovku. To všetko Apple zabalil do nového používateľského prostredia.
Vyhľadávanie Spotlight dokáže tiež prevádzať jednotky bez otvorenia webového rozhrania, a to bez toho, aby ste ich museli hovoriť nahlas. Do vyhľadávacieho poľa Spotlightu ich stačí napísať pomocou klávesnice. Všetka inteligencia je pritom daná samotným operačným systémom a žiadne dáta nie sú spracovávané mimo neho. Apple teda zvolil iný prístup ako Google alebo Microsoft, ktorí podobné úlohy riešia prostredníctvom svojich serverov.
Apple s uvedením nového OS tiež oznámil rozširovanie služby Apple Pay do Veľkej Británie. Zároveň bude tento platobný systém kompatibilný s ďalšími bankami a poskytovateľmi kreditných kariet. Navyše, dostal aj podporu vernostných kariet, ktoré spolu s kreditnými a debetnými kartami integruje do novej aplikácie Wallet. Menších zmien sa dočkali poznámky, do ktorých používatelia môžu vkladať už aj obrázky, checklisty a kresby. Apple nedal dopustiť ani na vlastné mapy, ktoré dostali tak potrebné informácie o verejnej doprave, ako sú vlaky, autobusy a metrá. Novinka momentálne funguje v 20 mestách, vrátane svetových metropol Londýn, New York, či San Francisco a Berlín.
Úplnou novinkou v iOS 9 je aplikácia nazývaná News (teda správy). Ako už jej názov napovedá, ide o miesto, kde budete mať k dispozícii správy dostupné v mobilnom formáte. Apple uzavrel partnerstvo s desiatkami spravodajských webov, okrem nich však používatelia iPhonov v aplikácii zobrazia aj správy a články z akéhokoľvek iného webu.
Zaujímavou novinkou, ktorá je určená pre tých najnáročnejších používateľov, dostanú s iOS 9 tablety iPad. Softvérová klávesnica na nich dostane skratky ako vystrihnúť, kopírovať, vložiť a ďalšie. Navyše, pribudne nový mód, ktorý klávesnicu premení na trackpad. No a asi najväčšou zmenou je nový multitasking, ktorý umožní pracovať s dvoma aplikáciami bok po boku v rovnakom čase. Podobnú funkciu ponúkajú konkurenčné tablety od Samsungu už poriadne dlho, natívny Android si ju však osvojil tiež až v poslednej developerskej verzii Androidu M. Na iPadoch pribudne tiež funkcia pre sledovanie videa v samostatnom okne kdekoľvek na obrazovke.
Na systémovej úrovni je podľa Applu iOS 9 efektívnejší a zaberá oveľa menej miesta. Nový OS vyžaduje 1,8 GB voľnej pamäte, čo je oproti 4,8 GB pri iOS 8 podstatný rozdiel. Apple do systému integroval aj nový šetriaci mód, ktorý na jedno nabitie dokáže z batérie dostať ďalšie 3 hodiny prevádzky.
Apple nový iOS 9 sprístupní ako beta verziu už v júli, finálna verzia by mala byť dostupná niekedy na jeseň.
Zdroj: verge
Este nemam ani finalnu 8.4 a uz slubuju 9 :D
8.4 bude pravdepodobne na konci mesiaca…
Myslim ze nie je az tak dolezita pretoze i ked som nejak extra nekukal co je nove vsade sa pise len o vylepsenej Music.app
Ale diky za odpoved
Prave kvoli Music app to bude tlacene koncom mesiaca. Ale “revolucia” nastala ina :DDD music app bude pre android :)
Prečítal som si len nadpis a mal som dosť! Čo tu robí tento článok? Dajte ho na http://www.mojiphone.sk/ ale tu nemá čo hľadať.
podľa dátumu posledného článku ten web krachol podobne ako za chvíľu android magazín :-)
neplac. Nechces vediet co robi konkurencia? :) Trosku rozhladu nezaskodi a ak ti clanok vadi, tak nan ani neklikaj
to chcem – ale prehladne v tabulkach
este nech si daju patentovat multiwindow a android je v riti a samsung ani nehovorim. konecne je multiwindow aspon experimentalne v androide M, samsung s nim uz trocha naraba dlhsie a zrazu pride apple splnou implementaciou multiwindowu ktoru maju presne odpozeranu z androidu ale nakoniec bude kopirovat aj tak google lebo apple ma skor finalnu verziu… nechapem preco s tym tak google vahal. mohlo to tu byt uz pekne od jelly beanu.
ani by som nepovedal, ved google to predstavil pred 2 tyzdnami a finalna verzia ma vyjst na jesen (asi september), apple to predstavil teraz a finalna verzia ma tiez vyjst na jesen, takze by som povedal, ze google s tym prisiel o nieco skor … aj ked taketo veci trapia len tych, ktori si chcu porovnavat
Páci sa mi raz za čas integrácia správ a aktualít aj z iných operačných systémov , dúfam ze to nerobíte len kvôli klikaniam jablčkarov a snáď podobný članok vide aj ked bude von finálne napríklad Windows 10 :)
— okrem toho tesim sa velmi na multiwindow na mojom iPade to môže priniesť revolúciu v používaní tesim sa :) .. Ano android to ma uz dávno :D ale ovládanie iOS 9 a ich multiwindow bude snáď omnoho pohodlnejšie a bez zasekov ako na nejakom galaxy tabe s kitkatom .. Holt android ma zrejme svoje prednosti inde ako v multiwindow :)
ty si to aj na nejakom galaxy tabe vyskusal, ci len tak tliachas do vetra?
Vyskúšal vyskúšal :) a nebol to moc príjemný zážitok
no neviem, ja to sice moc nepouzivam, ale kvoli tebe som to skusil, na jednej strane youtube na druhej facebook a vsetko v pohode, ziadne trhanie alebo sekanie, pekne sa to zaplo a pracovalo ako ma, video taktiez nesekalo ani nic, takze v tvojom pripade nastala bud nejaka specificka situacia, napr. ked sa tam prave aktualizovala aplikacia alebo to je len nejaky antiandroidacky syndrom, ze tam vidis aj to co tam nie je pretoze na zadnej strane nie je jablko … alebo este ma napadlo, ze to bolo nejake lowend zariadenie, tam by som sa ani necudoval, ale s takym sa snad porovnavat nechces :)) … ja mam konkretne model galaxy tab pro 8.4
No, Galaxy Tab Pro 8.4 a sme doma. Kebysi mal 10″ verziu tak to má úplne inú odozvu ale je možné že ani by to nesekalo, kto vie ja mám len Tab3 10″ a poviem vám že s androidom 4.4 kitkat to nieje žiadna sranda, seká to, padá to a nedá sa to vydržať ale vrchol všetkého je keď tam napíše že update obsahuje lepší výkon a stabilitu a nebolo to tak… Mobil mám od Applu ale len kôli tomu že potrebujem plinulosť a rýchlosť zatiaľ čo som mal android phony tak som mal low end alebo mid end a povedz me si na rovinu, boli to dobré mobily čo sa týkali hardwaru boli dobré ale systém sekal a padal, toľko k tomuto.
No a sme doma, nekupis si top zariadenia, ale nejaké nižšie a potom sa sťažuješ, ze to oproti Apple seká. Ja som si kúpil v tom čase top a dovolím si tvrdiť, že top zo všetkých tabletov tejto velkostnej kategórie, nie len android zariadení a nemám s tým žiaden problém… A v tych tabletoch nejde o to, že ja mám 8.4 a ty 10″ verziu, ale ze ja mam radu tab pro a ty tab 3, ktoré sú výkonovo niekde nižšie… Momentalne sú myslím top tablety u samsungu rady Tab S a Note pro
No asi tak, všetci čo pyskujú ohľadne stability/rýchlosti OS Android na low-endoch by sa mali nad sebou zamyslieť. Na Google developerských stránkach je JASNE napísané že Google vyvíja Android primárne pre najnovšie VLAJKOVÉ LODE!!! To znamená, že keď mne ide multiwindow perfektne aj na low-end tablete, je to malý zázrak a výborná optimalizácia výrobcu (Asus MemoPad 7 HD). Ale človek ktorý čaká zázraky od mašiny za pár €, alebo ju nebodaj ide porovnovávať s nejakým hi-endom (alebo jablkom) je jednoducho magor…
Popravde som používateľ aj iOS na iPade aj Androidu na telefóne a popravde tiež som to skúšal na galaxy tab pročku :D … V každom prípade mohlo by byt neskor zaujímave porovnávacie video Galaxy Tab a iPadu co sa tyka prave multiwindow
ako android user su mi tieto spravy akurat tak k hvnu, iny zmysel nevidim
Tvoje komenty su nam akurat tak k hovnu ;) pekny den
Novinky to sú akurát tak pre zákazníkov Applu, pre nás ostatných sú to staré známe veci :)
BTW pre porovnanie ste mohli uviesť koľko miesta v pamäti zaberajú konkurenčné OS – Android, Windows, WP a BB. Každopádne je to skutočne obrovská zmena a bolo by vhodné zistiť ako toho docielili.
S tým koľko miesta zaberá Android sa to veľmi zle zrovnáva pretože každý výrobca tam má iné veci. Clean install Androida 5.1 bez žiadnych appiek má okolo 250MB, Google appky majú ďaľších asi 70MB
Stale neviem preco reklamujete apple na stranke mojANDROID….
Lebo si beru dobre veci z androidu ;)
a čo je dobre z androidu? :D
V podstate všetko, čo za posledné roky predstavili :)
a prečo je potom android tak nestabilný a nespolahlivý, zamŕza, resetuje sa? :D mal som android a mal som aj ios, momentalne mam android znovu po dlhej dobe užívania ios… zistil som že som urobil velku chybu.. :D preto idem znovu do ios :)
No skús nám aj napísať, čo za Android to porovnáš s iOS :) Mám LG G2 a nepozorujem žiadnu nestabilitu, nespoľahlivosť, zamŕzanie či resety.
sony Z3 compact.. :)
To mi chceš povedať, že máš takéto problémy so Z3C, ktorá práve vyniká presným opakom toho, čo opisuješ?
áno, mal som problémy.. sekol mi 3 krát, fotoaparát sa nedal porovnať s iphonom, resetol sa mi phone 2 krát, raz som zablokoval phone a podsvietenie ostalo svietiť… dlhšie pracuje ten phone…vôbec nema taký chod ako iphone…kamarat ma ten čo ty.. seká mu, musí ho aspoň raz za deň resetovať…daľší kamarat mal S5, detto problem s os, reštarty zamrzanie…ja som sa už včera zbavil androidu a znovu mam ios…
Aby si mal prehľad a nebol taký obmedzenec ;)
Čo ťa pália oči? ;-)
Osobne keď idem občas okolo Apple predajne a vyskúšam si ich iPad alebo i6+ tak som vždy prekvapený rýchlosťou systému a kvalitou spracovania. Ak budú o rok peniaze tak určite budem nad Apple uvažovať.
Ja ked idem okolo, tak vidim prazdne predajne.
Rychlostou si tiez nie som isty. Cinske sroty za 2 kila spustia aplikacie, ktore chces spustit rychlejsie ako posledny iphone. Apple skryva plynulost systemu do dlhotrvajucich animacii. A vy sa nechavate oklamat tym, ze na obrazovke sa stale nieco deje.
Hmmm, spracovanie. Ked idem s mobilom vo vrecku, tak nech sa radsej rovno zlomi na dve polovice, akoby sa mal ohnut.
Porovnával som s note 3 a bol rýchlejší vo všetkom. Spracovanie ale 10 z 10 má.
Nemám vôbec záujem ich kukať.. Kto šaškuje po američanoch, nech sa páči.. Ale načo je na Android portále konkurenčný systém…
Fuha, zo 4GB na 1GB :D