MojAndroid

Spoločnosť Apple predstavila niekoľko nových funkcií na ochranu detí Jedna z nich však vyvolala vo svete technológií veľký rozruch – možnosť identifikovať obrázky v iCloude, ktoré zobrazujú zneužívanie detí. O téme informoval portál Nextpit.

Apple tvrdí, že nový nástroj na identifikáciu obrázkov je takmer bezchybný

Novinka bude schopná identifikovať fotky poskytnuté americkou organizáciou pre nezvestné a vykorisťované deti (NCMEC) pomocou identifikátorov obrázkov. Tie sa podľa Applu nezmenia ani v prípade, že sa zmení veľkosť fotky či dokonca jej farby. Spoločnosť taktiež tvrdí, že existuje len veľmi malá šanca, že nástroj spraví chybu. Ak v zariadení používateľa nájde viacero obrázkov, ktoré sú zhodné s tými v systéme, nástroj účet zablokuje a nahlási to organizácií NCMEC. Používateľ sa proti tomuto rozhodnutiu môže odvolať.

Bezpečnostní analytici však varujú, že táto funkcia môže predstaviť riziko z hľadiska šifrovania informácií. Podľa nich môžu byť nástroje založené na podobnom algoritme zneužité. Apple však nie je prvou technologickou spoločnosťou, ktorá kontroluje fotky používateľov za účelom ochrany detí. Google kontroluje obrázky v službe Google Fotky na prítomnosť detskej pornografie a platí to aj pre spoločnosť Facebook.

Nové funkcie dostala aj aplikácia Správy a Siri

Aplikácia Správy bude schopná rozpoznať sexuálne explicitné obrázky a v prípade, že používateľ takýto obrázok dostane, zostane skrytý. Zobrazí sa až vtedy, keď odsúhlasí upozornenie o tom, že obrázok môže obsahovať citlivý obsah. Ak si takúto fotku pozrie dieťa, jeho rodičia alebo zákonní zástupcovia budú na to upozornení. Spoločnosť Apple taktiež tvrdí, že analýza obrázkov bude vykonávaná v zariadení a že k obsahu obrázkov nebude mať prístup.

iOS Správy - upozornenie na citlivý obsah
Foto: Nextpit.com

Túto zbierku nových funkcií dopĺňa ešte jedna pre hlasového asistenta Siri. Ten odteraz bude poskytovať informácie o online bezpečnosti, vrátane odkazov, ktoré vám umožnia nahlásiť prípady zneužívania detí.

Nové funkcie budú dostupné pre operačné systémy iOS 15, iPadOS 15, watchOS 8 a macOS Monterey. Apple sa však pri predstavení noviniek nezmienil o dostupnosti mimo USA, takže je otázne, kedy a či vôbec sa dostanú aj do ostatných krajín.

Náš tip
Xiaomi Mi Band 6 dostane v aktualizácii zaujímavú funkciu
10.8.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+