MojAndroid

Veľké technologické spoločnosti v minulom roku žiadali vládne agentúry o povolenie pre zverejnenie federálnych požiadaviek na osobné údaje v súvislosti s minuloročným odhalením vládneho dohľadu NSA. Strata trpezlivosti pri čakaní na odpoveď vyústila podľa informácií do stavu, kedy najväčší giganti začali upravovať svoje zásady ochrany osobných údajov. Apple, Facebook, Google a Microsoft tak rozšírili niektoré typy notifikácií, ktoré poskytujú individuálnym používateľom o tom, ako často a kedy vláda požaduje ich dáta. Spoločnosti budú poskytovať tieto údaje pokiaľ používateľ nie je vyslovene označený sudcom alebo vládnym orgánom.

Vláda samozrejme nie je príliš nadšená nad prehlásenými zmenami. Ministerstvo spravodlivosti si myslí, že by to mohlo dať zločincom, ktorí sú predmetom prešetrovania dostatok času, aby mohli utiecť alebo dokonca zničiť všetky dôkazy, ktoré by mohli byť proti nim použité.

Google aktualizoval svoju politiku ešte v tomto týždni a prehlasuje, že údaje nebudú odoslané len v prípadoch, ktoré budú zamietnuté zákonom alebo súdnym rozhodnutím. Hovorca spoločnosti Apple uviedol, že úprava prebehne neskôr v tomto mesiaci a bude koncipovaná tak, aby im umožňovala informovať používateľov o požiadavkách vlády “vo väčšine prípadov”. Ostatní budú nasledovať.

Tento krok vyústi pravdepodobne do stavu, kedy vláda a vyšetrovatelia radšej o osobné údaje žiadať nebudú, než by mali spôsobiť únik páchateľa. Čo myslíte ?

Náš tip
SIS sa inšpiruje NSA, chce mať prístup ku všetkým zašifrovaným dátam

Zdroj:  The Washington Post 

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+