MojAndroid

Popularita emodži stúpa a každý rok sa pravidelne dočkáme nových a vylepšených smajlíkov. Na začiatku boli emodži zobrazujúce ľudí len v jednej farbe, to sa v roku 2013 zmenilo vďaka žene menom Katrina Parrott. Tá sa teraz ide súdiť so spoločnosťou Apple, ktorá jej údajne ukradla nápad vytvoriť emodži v rôznych odtieňoch pleti, informuje portál iPhoneHacks.

Katrina Parrott do nápadu investovala viac ako 200 tisíc dolárov

Katrina Parrott ako prvá prišla s nápadom vytvoriť emodži s rôznymi farbami pleti. Tento nápad predstavila spoločnosti Apple a spolu preskúmali spôsoby, akými by ho mohli implementovať. Do šiestich mesiacov Katrina Parrott vytvorila aplikáciu s názvom iDiversicons, ktorá používateľom umožňovala kopírovať a vkladať emodži v piatich rôznych odtieňoch pleti.

iOS 14 emodži
Zdroj: iPhoneHacks.com

Parrott investovala do aplikácie viac ako 200 tisíc dolárov, no Apple a ďalšie technologické spoločnosti tento nápad implementovali do svojich zariadení bez nej. Parrott sa rozhodla žalovať spoločnosť Apple a tvrdí, že takéto okrádanie vývojárov je neakceptovateľné.

Tá sa k tejto téme zatiaľ nevyjadrila, vo svojich súdnych dokumentoch však uvádza nasledovné:

„Autorské práva sa nevzťahujú na nápad vytvoriť emodži v piatich rôznych odtieňoch pleti, pretože autorské právo sa nevzťahuje na nápady.“

Spoločnosť ďalej tvrdí, že nové emodži vyvinula nezávisle a nejde o žiaden prípad porušenia autorských práv.

iPhone SE
Apple iPhone SE | Zdroj: Miroslav Schwamberg


Apple verejne bojuje proti rasovej nerovnosti, očividne len naoko

Spoločnosť Apple sa veľmi rada presadzuje rasovú spravodlivosť. Nedávno ohlásila projekt na podporu čiernych podnikateľov a prisľúbila, že im prispeje časť svojich výnosov. Parrott a jej skúsenosť naznačujú, že Apple bojuje proti rasovej nerovnosti len naoko.

„Keby bola Parrot 20 ročný biely muž zo Stanfordu alebo MIT, je pravdepodobné, že by jej spoločnosť bola odkúpená spoločnosťou Apple a nie vykradnutá,“ povedala Jennifer Lee, podpredsedníčka emodži podvýboru Unicode Consortium.

Nie je to prvýkrát, čo technologické spoločnosti odstavili vývojárov na vedľajšiu koľaj. Apple bol viackrát obvinený z kradnutia funkcií od obľúbených iOS aplikácií.

Náš tip
Značky Apple a Xiaomi vedú trh nositeľnej elektroniky

18.3.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+