MojAndroid

Hoci sa vo všeobecnosti spoločnosti Apple darí viac ako dobre, jej najznámejší produkt sa nepredáva úplne najlepšie. iPhony nedávno dosiahli strop svojej predajnosti a už niekoľko kvartálov po sebe sa ich predáva stále menej. Americký ovocinár teda na svojich najnovších telefónoch nezarába tak dobre, ako pred ich predstavením očakával. V súvislosti s nízkymi predajmi však Applu vznikajú aj neočakávané výdavky.

Mastná zmluvná pokuta

Ako určite väčšina z vás veľmi dobre vie, Samsung a Apple síce sú konkurenčnými spoločnosťami, no to im nebráni vo vzájomnej obchodnej spolupráci. Tá je prospešná pre oboch výrobcov a rovnako aj pre celý technologický trh. Apple vďaka tejto spolupráci môže vo svojich smartfónoch využívať OLED displeje od Samsungu a Samsung vďaka nej získava peniaze na ďalší vývoj. Kvôli nízkym predajom najnovších iPhonov ale kórejský gigant dostáva od toho amerického menej peňazí, než bolo pôvodne medzi spoločnosťami dohodnuté. So znižujúcim sa počtom predajov jablčných telefónov sa totiž priamo úmerne znižuje aj predaj obrazoviek od dodávateľa Samsung Display.

Ten nedávno zriadil špeciálnu továreň A3, v ktorej sú vyrábané len a len displeje do telefónov s logom nahryznutého jablka. Táto továreň má byť schopná za jeden rok vyprodukovať až 100 miliónov obrazoviek. Spoločnosti sa po jej vybudovaní dohodli na minimálnej dodávke panelov, ktorú však podľa všetkého Apple porušil. Objednal si ich totiž menej. Produkcia továrne A3 údajne vplyvom nedostatočných predajov modelov Apple iPhone XS a XS Plus klesla na 50 %. Z tohto dôvodu sa teraz Samsung domáha zmluvnej pokuty, ktorá podľa oficiálneho vyhlásenia spoločnosti činí niekoľko stoviek miliárd kórejských wonov.

Apple ju zaplatí ďalšou objednávkou

Hoci teda výrobca neuviedol presnú sumu, po prepočte pôjde o desiatky či dokonca stovky miliónov eur. Apple sa z pochopiteľných dôvodov snaží tejto pokute vyhnúť, pričom ponúkol svojmu dodávateľovi alternatívu. Tou by malo byť prehĺbenie vzájomnej spolupráce a objednávka OLED displejov pre iPady a MacBooky. Táto správa teda potvrdzuje aj predchádzajúce dohady, ktoré spomínali, že tablety a notebooky s logom nahryznutého jablka majú v budúcnosti OLED panelmi disponovať.

27.6.2019
Zdroj: PocketNow

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+