MojAndroid

Apple pozná každý. A jeho snahu obchádzať daňové pravidlá zrejme tiež. Majú však výrobcovia Android zariadení identické ťahy? Keď už sa Apple chváli, že jeho prvý iPhone dal vzniknúť novej a vlastnej kategórii a všetci ho kopírovali, bude platiť aj pri obchádzaní daní identická rovnica?

Apple má ďalší ostrov

O Apple a jeho aktivitách som  už popísal množstvo strán. Aj na našom partnerskom webe mojiphone.sk je možné dohľadať niektoré texty. Celá táto situácia už začína byť komická, pretože pri malom historickom zastavení objavíme, že až do roku 2014 si Apple veselo posielal skoro všetky svoje tržby do Írska, kde sídlili jeho dcérske spoločnosti. Írsku to dlho nevadilo, americké úrady si s tým nevedeli poradiť. Iba pre konkrétnu predstavu, pri americkej správe by Apple čakala daňová povinnosť 35 percent. No a na Írskej pevnine to bolo krásnych niekoľko desatín percenta. Áno, Apple dokázal roky ťahať všetkých za fúzy a jeho daň bola nižšia, ako jedno percento.

Aj keď sa konalo vyšetrovanie pred americkým Senátom a šéf Apple ustúpil, skutočnosť je zrejme iná. Našiel sa totiž ostrov Jersey, ostrovček pri Lamanšskom prieplave. Patrí síce pod jurisdikciu Veľkej Británie, avšak má v mnohých veciach samostatné postavenie. A to sa týka aj stanovenej nulovej sadzby dane, ktorá platí pre spoločnosti tam sídliace. Na tento ostrov sa presunula spoločnosť Apple Operations International, ktorá disponuje a drží až 250 miliárd USD. To je skoro všetka hotovosť, ktorú americká spoločnosť má k dispozícii.

Google zatiaľ jediný

Aj keď Google nie je klasický výrobca Android zariadení, jeho presun tržieb na ostrove Jersey je vraj už hotový. Bude teda druhou americkou spoločnosťou, skutočne veľkou a známou, ktorej sa americká daňová sadzba 35 percent nepáči. Otázka teda je, či práve americké spoločnosti majú motiváciu hľadať miesto, kde ich tržby nepodliehajú žiadnej dani.

Pri ázijských výrobcoch Android zariadení sa takéto aktivity zatiaľ nepotvrdili. Je to najmä z dôvodu, že ich daňové zaťaženie je rozdielne. Napríklad Čína, ktorá chrlí množstvo zariadení cez svoje továrne, má síce základné daňové zaťaženie vysoké (až 30 % zo všetkých príjmov dosiahnutých po celom svete), no technologické firmy a firmy, ktoré sa práve takýmto technológiám venujú sa vedia dostať s daňovým zaťažením na desať percent. Ale aj táto matematika už nebude platiť. Čína ide rapídne meniť svoje pravidlá zdaňovania, kedy budú klesať dane pre korporácie. Okrem toho majú zaniknúť viaceré poplatky pre podnikateľov a to s cieľom, aby daňové zaťaženie pre výrobcov technológií vrátane smartfónov, klesli pod hranicu desať percent. A to je už je rozdiel oproti Američanom a ich 35 percent. Inak je evidentné, že aj mentalita je iná. A vôbec, možnosti ázijských spoločností a ich presuny do daňových rajov sú obmedzené a zrejme by sa aj trestali.

Otvára sa otázka, o ktorej sa špekuluje už dlhšie. Je práve obchádzanie daňovej povinnosti zo strany Apple tým faktorom, ktorý ho zvýhodňuje oproti konkurencii z Ázie? Ak niekto drží obrovskú hotovosť, vie ju použiť na vývoj, nákup iných technológií alebo iných firiem a ich patentov. Zrejme sa žije lepšie. Napriek tomu sa mi zdá, že Apple už nemá ten grif, ako mal v minulosti. Predá síce svoje, no húfy zákazníkov už nie sú v takej sile. Android sa strašne zmenil. Ak si dnes pozriem Galaxy S8 a porovnám s mojim prvým strojom, ktorým bol HTC Dream, kde som tuším ešte mal verziu Android 1.4, je to obrovský pokrok. A to sa stále bavíme o dobe, kedy Apple už začal ukladať svoje tržby do daňových rajov a čakali ho najlepšie roky. Nehľadajme však výhovorky, Apple robí svoje kšefty už dlho, zatiaľ bez postihu. To do akej miery a či vôbec to má dopad na boj s konkurenciou ostáva skôr v rovine akademickej. Ja však trochu tento vplyv priznávam.

Rukávy si vysúkava aj Únia

Európska Únia sa púšťa do vlastného boja. Znie to však trochu neisto a snáď až trápne, ak Únia, ktorá má vo svojom kruhu Írsko, sa iba roky pozerala na to, ako americký gigant svoje miliardové tržby ukladal na tomto ostrove a to so zdanením vo výške, ktorá sa nevyšplhala ani na trápne jedno percento. Má sa zostaviť akýsi zoznam daňových rajov a v druhom kroku zoznam spoločností, ktoré v nich fungujú. Pozeráme sa roky, ako sa dá ľahko presúvať z Írska na neznáme ostrovy a neplatiť dane. Únia podľa mňa nedokáže tomuto trendu zabrániť, veď doteraz to tiež nedokázala. A to, že to neprospieva trhu a boju o zákazníka podľa mňa je dané, aj keď v nemerateľnom rozsahu.

12.11.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+