MojAndroid

Súboj medzi Apple a Samsungom patrí určite k najzaujímavejšiemu druhu priemyselnej rivality. Pre spoločnosti to znamená nutnosť neustále sa zdokonaľovať a prinášať vylepšenia, ktorými zatienia konkurenciu. Pre užívateľov to zasa znamená výhody prameniace z tohto konkurenčného boja a z rýchleho rozvoja, ktorý so sebou prináša. Samsung a Apple môžeme porovnávať v mnohých metrikách, no ak sa pozrieme na zisky z predajov smartfónov, nie je veľmi čo porovnávať.

Spoločnosť Apple totiž v prvom štvrťroku získala neuveriteľných 92 % ziskov zo všetkých predaných smartfónov, čo je skutočne ohromné číslo. Je preto logické, že ostatné spoločnosti sa na velikána z Cupertina veľmi nedoťahujú. Podľa očakávania je na druhom mieste práve juhokórejský gigant Samsung, ktorý má na konte 15 % ziskov. Dôvodom, prečo môžu mať tieto spoločnosti dokopy viac, ako 100 % ziskov, je ten, že v štatistikách sú zahrnutí aj mnohí menší výrobcovia, ktorých zisky sú nulové, alebo sú dokonca v strate.

Tieto prieskumy zostavil Wall Street Journal, ktorý uvádza, že v štatistikách sa neobjavujú súkromne vlastnené spoločnosti ako Xiaomi či Micromax. Je ale tiež zrejmé, že hospodárske výsledky týchto výrobcov by misky váh veľmi nenaklonili. Jedným z hlavných dôvodov takejto dominancie Apple je najmä priemerná cena predávaných smartfónov. Zatiaľ, čo priemerná cena nového iPhone je 659 USD, v prípade Androidu je to 185 USD. Hoci počet predaných iPhonov sa s počtom predaných smartfónov so systémom Android nemôže porovnávať, zisky z predajov sú presne opačné a tento údaj môže vyčariť úsmev na perách práve predstaviteľom spoločnosti Apple.

Zdroj: The Wall Street Journal via GSMarena

13.7.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+