MojAndroid

Bezpečnostní experti spoločnosti Kaspersky Lab vytvorili pre všetkých používateľov novú mobilnú aplikáciu Kaspersky QR Scanner, ktorá umožňuje rýchle a bezpečné snímanie populárnych QR kódov. Bezplatná aplikácia je dostupná na stiahnutie pre platformu Android  v obchode s aplikáciami Google Play. Kaspersky QR Scanner nielen rýchlo a spoľahlivo načíta informácie z QR kódu, ale používateľa tiež upozorní na potenciálne nebezpečné odkazy.

Kybernetickí podvodníci skúšajú stále nové triky ako zlákať nič netušiacich používateľov na nebezpečné podvodné stránky. Jedným z ich častých trikov je aj šírenie nebezpečného phishingového odkazu ukrytého priamo v QR kóde. Kódy umožňujú pohodlné načítanie internetových odkazov do mobilných zariadení zosnímaním obrázku QR kódu priamo z monitoru alebo tlačenej stránky. Aj skúsený používateľ sa môže zosnímaním QR kódu nechtiac ocitnúť na nebezpečnej webstránke, keďže zo samotného kódu sa webová adresa nedá na prvý pohľad rozoznať. Zločinci najčastejšie nahrádzajú obrázky s QR kódmi na jednotlivých webstránkach, prípadne škodlivé QR kódy šíria i fyzicky prostredníctvom tlačených nálepiek, plagátov alebo letákov.

main_nexus_6 Malware_URL_jpg

Phishing – inými slovami vytváranie falošných stránok za účelom získania osobných údajov používateľov alebo infikovania ich zariadení malvérom – nie je žiadna novinka. Túto metódu zločinci využívajú už mnoho rokov. Kaspersky Lab má s bojom proti phishingu množstvo skúseností a disponuje rozsiahlou databázou škodlivých odkazov. Spoločnosť taktiež vlastní účinné technológie na identifikáciu nebezpečných stránok, ktoré na internete neustále pribúdajú. Pomocou novej mobilnej aplikácie Kaspersky QR Scanner teraz Kaspersky Lab rozširuje svoju anti-phishing ochranu aj na QR kódy.

Kaspersky QR Scanner tak dopĺňa ďalšie mobilné produkty spoločnosti Kaspersky Lab pre bezpečnosť domácich používateľov, medzi ktoré patria: bezpečný webový prehliadač Kaspersky Safe Browser pre iOS a Windows Phone, bezpečnostné riešenie Kaspersky Internet Security a správca hesiel Kaspersky Password Manager pre iOS a Android.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+