MojAndroid

Najavo vyšli informácie o podvodnej reklamnej sieti, ktorá zahŕňa 125 Android aplikácií. Tie boli schopné na reklame ukradnúť stovky miliónov eur. Systém podvodu je založený na “botoch”, ktorí aplikácie sťahujú a v nich automaticky klikajú na reklamy, z ktorých táto sieť zarobila milióny eur. Zo zisťovania spôsobu používania týchto aplikácií vzišiel fakt, že sa nejedná o ľudí, ale o naprogramovaný softvér, ktorý aplikácie sťahuje a automaticky kliká na reklamy, z čoho bol generovaný obrovský zisk.

Podvodníci jednoducho kúpili tieto aplikácie, nasadili do nich týchto botov a o všetko bolo postarané. Na základe zvyšovania stiahnutí sa aplikácie dostávali do popredia a boli viditeľné čoraz väčšiemu počtu reálnych používateľov, ktorí si ich tiež začali sťahovať a používať. Aplikácie pôvodne vlastnili spoločnosti z Cypru, Izraelu a Bulharska. Na základe dát z používania ľudí bolo naozaj náročné rozoznať, že aplikácie používajú aj títo boti.

115 miliónov stiahnutí

Množstvo z týchto aplikácií boli hry, ale jednalo sa aj napríklad o rôzne aplikácie zdravého životného štýlu, všelijaké nástroje, ktoré dokážu uľahčiť každodenný život a podobne. Celkový počet stiahnutí všetkých aplikácií sa vyšplhal až na 115 miliónov, najsťahovanejšia z nich nesie názov EverythingMe a bola stiahnutá až 20 miliónov krát. Spoločnosť Google už začala proces odstraňovania aplikácií z Obchodu Play. Aplikácia EverythingMe sa tam stále nachádza.

Náš tip
Obchod Play oslavuje 10 rokov – zaujímavé fakty, ktoré ste možno nevedeli
25.10.2018
Zdroj: engadget.com

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+