MojAndroid

Informácia o tom, že mnohé z vami používaných aplikácií vedia o vás aj ďalšie, nežiadané údaje, vám asi už bude známou. Spoločnosť Zimperium, ktoré je poprednou v oblasti zabezpečenia mobilných telefónov, zanalyzovala cez 1,3 miliónov aplikácií, napísaných ako pre Android, tak aj pre iOS. Výsledky sú šokujúce. Niektoré z nich majú značný problém s únikom dát na verejné servery. Téme sa venoval portál PhoneArena.com.

Náš tip
Facebook: Takto si môžete lepšie zabezpečiť svoj účet

Problém s únikom dát sa týka početného množstva aplikácií

Zo spomínaného množstva otestovaných aplikácií skoro 84 000 z nich, určených pre Android, ukladá vaše dáta na verejné servery, namiesto súkromných.

To isté platí pre približne 47 000 aplikácií, napísaných pre konkurenčný iOS. 14 % z nich dokonca bolo natoľko zle nakonfigurovaných, že zverejňované mohli byť aj tie citlivejšie dáta používateľa.

 

Spoločnosť Wired však zdôrazňuje, že tento druh únikov údajov nemusí byť v žiadnom prípade zámerný, ako si mnohí môžu z počiatku myslieť. Zväčša ide o nechcené kroky vedľa zo strany samotného vývojára aplikácie, ktorý zle nakonfiguruje určité nastavenia.

Namiesto vynaloženia úsilia na zostavenie vlastných serverov, cez ktoré sa budú prijímať citlivé údaje, využívajú verejné webové služby ako Amazon, Google Cloud či Microsoft Azure.

V hre sú aj citlivé údaje o používateľovi

Celkom znepokojujúce je, že v stávke nie sú len základné informácie o preferencií reklám. Webový portál Phone Arena hlási, že osobné údaje, heslá, lekárske informácie používateľov a ich platobné údaje sú zverejňované taktiež, a to pre všetkých, ktorí by mali záujem si tieto podrobnosti o vás zistiť.

 

Takmer 20 000 zle nakonfigurovaných aplikácií necháva dvere otvorené pre hneď niekoľko nesprávnych rúk. Čo je ešte horšie, niektoré appky umožňujú prepisovanie citlivých údajov, čo zvyšuje riziko podvodu. Zamestnanci spoločnosti Zimperium navyše vývojárov týchto aplikácií kontaktovali, no spravidla sa nedočkali žiadnej odpovedi.

 

Nie je známe, či sa nesprávne konfigurácie už podarilo zneužiť, napríklad zistením údajov o platobných kartách. Dúfame, že podobných situácií bude čoraz menej a nedôjde k žiadnym nepríjemnostiam, spojeným s touto tematikou.

A ako ste na tom vy? Obávate sa, že viaceré aplikácie by mohli mať podobný problém s únikom dát? Svoj názor môžete vyjadriť v komentároch pod článkom. Prečítať vám odporúčame aj ďalšie články s podobnou tematikou, ako napríklad príbeh nášho kolegu, ktorému bol hacknutý a-mail aj Facebook.

Náš tip
HBO Max: Kedy príde na Slovensko?
6.3.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+