MojAndroid

Mnoho ľudí si myslí, že je na internete v bezpečí. V mnohých ohľadoch je to aj pravda. Vedeli ste však, že viac ako tisíc aplikácií pre Android dokáže pristupovať k polohe zariadenia bez akéhokoľvek povolenia? CNET hlási výsledok prieskumu, ktorý otestoval tisíce aplikácií.

Zákerný spôsob, ako odhaliť polohu

Konkrétne aplikácie dokážu pristupovať k používateľovej polohe aj napriek tomu, že žiadosť o povolenie bola odmietnutá. International Computer Science Institute (ICSI) tvrdí, že až 1 325 aplikácií z Obchodu Play má takýto charakter. V krátkosti povedané, nepovolene zbierajú dáta o polohe.

Štúdia si posvietila presne na 88 000 Android aplikácií, aby zistila, koľko z nich nepovolene zbiera dáta. 1 325 aplikácií má kód určený na to, aby zbieral údaje o polohe zariadenia z dát fotografií, ktoré mali geoznačku. Druhým spôsobom, akým tieto aplikácie dokázali pristupovať k polohe zariadenia, je za pomoci Wi-Fi sietí.

Problém, ktorý by mal byť vyriešený

Experti hovoria, že Google by mal do Androidu Q zakomponovať funkciu, ktorá je schopná skryť tieto geoznačky z fotografií pre všetky nainštalované aplikácie. To isté platí aj pre určovanie polohy pomocou Wi-Fi. Počiatkom budúceho mesiaca budú údajne zverejnené názvy všetkých 1 325 potenciálne nebezpečných aplikácií.

Mapy očividne nie sú jedinou aplikáciou, ktoré sa snažia zistiť vašu polohu
Náš tip
Ako na automatické mazanie vašej histórie aktivity a polohy? | NÁVOD
Náš tip
Hľadáte najbezpečnejší smartfón? Mali by ste vyberať z týchto troch
10.7.2019
Zdroj: Phone Arena

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+