MojAndroid

Tohtoročné letné prázdniny sú už nenávratne minulosťou a nastal čas vrátiť sa do školských lavíc. Letné počasie sa na začiatku síce trochu oneskorilo a hrozivé predpovede o najchladnejšom lete za posledných 200 rokov zneli hrôzostrašne, no nakoniec sme si užili pekné a slnečné prázdninové mesiace. Veríme teda, že ste po prázdninách oddýchnutí a plní síl na ďalšie vzdelávanie. Snáď vám v ňom pomôže aj pár našich tipov na aplikácie pre školákov, ktoré prinášame pri príležitosti začiatku nového školského roka.

Timetable

Skôr než prejdeme k jednotlivým predmetom, bolo by vhodné predstaviť si nejakú aplikáciu, ktorá by umožňovala uložiť si do telefónu rozvrh hodín a plánovať čas. Podobných programov je v obchode Play veľa, nám však najviac vyhovovala práve Timetable, či už prehľadnosťou, množstvom možností a nastavení, alebo doplnkovými funkciami.

Timetable 2 Timetable 1

Timetable umožňuje okrem hlavného vytvárania rozvrhov aj ukladanie úloh, testov a upozornení. Aplikácia tiež poskytuje prehľadné zobrazenie hodín v klasickej mriežke, ale aj denný, či týždenný prehľad. Vítanou funkciou je tiež možnosť synchronizácie údajov medzi viacerými zariadeniami a možnosť nastaviť automatické stíšenie počas vyučovacích hodín.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Slovak – English offline dict.

Jednou z najdôležitejších oblastí vzdelávania je v súčasnosti práve štúdium cudzích jazykov. Nevyhnutnou pomôckou v tomto smere sú rôzne prekladové slovníky, ktoré pomáhajú pri rýchlom zistení významu cudzích slov. Klasické papierové slovníky dokážu byť veľmi efektívne nahradené rôznymi elektronickými slovníkmi z obchodu Google Play, pričom ako tip si dovolíme odporučiť práve Slovak – English offline dictionary. Medzi jeho hlavné výhody patrí dostupnosť zadarmo, absencia otravných reklám, offline režim bez nutnosti pripojenia na internet a zároveň minimum miesta, ktoré zaberá v úložisku telefónu. Poteší však aj prehľadné rozhranie, automatické návrhy podľa slova, ktoré ste začali zadávať a veľká databáza slov.

Slovak – English offline dict. 1 Slovak – English offline dict. 2

Okrem slovensko-anglickej verzie sa v Google Play nachádza aj slovensko-nemecký slovník od rovnakého vývojára a tiež česko-francúzsky či česko-španielsky, ktoré by pre našinca v zrozumiteľnosti nemali predstavovať žiaden problém. Všetky slovníky z tejto série nájdete pod týmto odkazom.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Dril

Pri výučbe anglických slovíčok môže veľmi pomôcť aplikácia Dril od slovenského autora Petra Jurkoviča. Je zameraná na osvojenie si anglických slovíčok a fráz a založená je na metóde opakovania. Do aplikácie sa dajú pridávať vlastné učebnice, lekcie a slovíčka a navyše používateľa neotravuje reklamami. Okrem angličtiny je k dispozícii aj nemecká mutácia.

Dril 2 Dril 1

Verzia: 3.0.3en
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 3.0.3en
Aktuálna cena: Zdarma

Verzia: 3.0.2de
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 3.0.2de
Aktuálna cena: Zdarma

Klasická angličtina SK

Poslednou jazykovou aplikáciu, ktorú si predstavíme, je Klasická angličtina SK. Na rozdiel od učenia cudzieho jazyka po slovíčkach táto aplikácia uplatňuje odlišnú metódu – osvojovanie si jazyka prostredníctvom celých viet, či príbehov. Prvá lekcia je zadarmo, celý komplet 18 lekcií a 8 k tomu bonusových stojí 19,50 eura. Aplikácia celkovo obsahuje 6,5 hodiny zvukových stôp  a 4051 unikátnych slov. Okrem Klasickej nájdete v obchode Play aj obdobné aplikácie Základná angličtina, Obchodná angličtina, Angličtina pre cestovanie a iné okruhy tém.

Klasická angličtina  1 Klasická angličtina  2

Verzia: 1.4.1.108
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.4.1.108
Aktuálna cena: Zdarma

Fyzika v škole

Prejdime k ďalšiemu predmetu. Pri učení fyziky môže byť pomôckou aplikácia Fyzika v škole, obsahujúca kolekciu animácií zo stredoškolského učiva, ktoré prehľadne vysvetľujú princípy rôznych fyzikálnych javov. Aplikácia obsahuje niekoľko desiatok pekne spracovaných animácií a môže byť veľmi dobrou názornou pomôckou pri štúdiu stredoškolskej fyziky.

Fyzika v škole 2 Fyzika v škole 1

Verzia: 1.68
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.68
Aktuálna cena: Zdarma

Tahák do fyziky

Od rovnakého autora pochádza ďalšia fyzikálne zameraná aplikácia, Tahák do fyziky. Obsahuje prehľad fyzikálnych vzorcov a konštánt pre stredné školy. Okrem základných pojmov sa venuje aj náročnejším oblastiam ako mechanika, moderná fyzika, či molekulárna fyzika a termodynamika. Naviac v nej nájdete grécku abecedu, násobky čísel a matematické vzorce. Jedná sa teda o všestrannú aplikáciu, ktorá môže pomôcť v mnohých prípadoch.

Tahák do fyziky 2 Tahák do fyziky 1

Verzia: 1.13
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.13
Aktuálna cena: Zdarma

AirCalc (on screen calculator)

Jednou zo súčastí „povinnej výbavy“ školákov je kalkulačka. Zaujímavou aplikáciou, ktorá slúži na tento účel, je AirCalc. Ponúka síce len základné matematické operácie, avšak zobrazuje sa v samostatnom priehľadnom okne na popredí, takže sa dá používať v akomsi multitaskingu, súčasne za fungovania inej aplikácie. Naraz môžete mať otvorených dokonca aj viac okien s kalkulačkami a „listovaním“ do strán si zobraziť ďalšie matematické funkcie a nastaviť priehľadnosť.

AirCalc (on screen calculator) 1 AirCalc (on screen calculator) 2

RealCalc Scientific Calculator

Pre žiakov, ktorým nepostačujú funkcie v AirCalc a potrebujú sofistikovanejšiu kalkulačku, môžeme odporučiť RealCalc. Tá je mnohými používateľmi považovaná za najlepšiu bezplatnú kalkulačku v obchode Google Play a navyše obsahuje aj prevodník jednotiek. Okrem toho ponúka veľké množstvo všemožných pokročilých matematických funkcií, ktoré si môžete zistiť v popise aplikácie a ktoré boli pre autora článku počas jeho štúdií nočnou morou:-)

RealCalc Scientific Calculator RealCalc Scientific Calculator 2

Verzia: 2.3.1
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.3.1
Aktuálna cena: Zdarma

Digitálna knižnica

Pri štúdiu slovenčiny a hlavne literatúry môže byť dobrou pomôckou aplikácia Digitálna knižnica od Richarda Mihaloviča. Nájdete v nej viacero klasických kníh v slovenčine a češtine a to v textovej aj zvukovej podobe. V aplikácii sa nachádza tiež hodne materiálov z portálu eaktovka.sk, na ktorom sú umiestnené zdigitalizované učebnice a učebné materiály. Cez prestávky si pomocou tejto aplikácie navyše môžete prečítať aj náš Android Magazín s množstvom informácií zo sveta mobilných technológií:-)

Digitálna knižnica 1 Digitálna knižnica 2

Maturita SK

Na záver sme si nechali dve najkomplexnejšie aplikácie pre žiakov a študentov. Prvou z nich je Maturita SK od Jána Turského, obsahujúca 30 najčastejších otázok z jednotlivých maturitných predmetov, pričom materiály čerpá zo študentského portálu zones.sk. Okrem množstva predmetov je navyše v aplikácii k dispozícii aj čitateľský denník s obsahmi kníh v rámci povinnej literatúry. Dohromady aplikácia obsahuje 24 okruhov, 710 tém a viac než 165 000 slov, čo je naozaj impozantné množstvo. Táto aplikácia by nemala chýbať v telefóne žiadneho študenta maturitného ročníka a aj ostatným poskytne množstvo užitočných informácií, ktoré sú zoradené veľmi prehľadne.

Maturita SK 1 Maturita SK 2

Verzia: 4.1
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 4.1
Aktuálna cena: Zdarma

Wikipedia

Náš prehľad symbolicky zakončíme aplikáciou, ktorá sa stala synonymom pre obšírne informácie zo všetkých možných oblastí a je v tomto smere akousi poslednou inštanciou. Wikipediu bližšie predstavovať netreba, patrí medzi najnavštevovanejšie stránky na internete a napriek mnohým pochybovačným hlasom treba uznať, že poskytuje naozaj relevantné a podrobné informácie. Je samozrejme dostupná aj priamo z mobilných prehliadačov, ale prostredníctvom rovnomennej aplikácie je hľadanie rýchlejšie, pohodlnejšie a prehľadnejšie hlavne na menších displejoch.

Wikipedia 1 Wikipedia 2

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Týmto sme ukončili náš prehľad aplikácií pre školákov a veríme, že si v ňom nájdete také, ktoré vám pomôžu pri štúdiu v aktuálnom školskom roku. Samozrejme, ak poznáte a používate iné aplikácie, ktoré by sa mohli hodiť žiakom a študentom, neváhajte sa s tipmi podeliť v diskusii.

2.9.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+