MojAndroid

Spoločnosť Avast znovu zverejnila svoju podrobnú správu o operačnom systéme Android. Znovu sa zamerala najmä na aplikácie, ktoré majú najväčší vplyv na naše zariadenia. Okrem iného zverejnila zoznam aplikácií, ktoré sú najnáročnejšie na výkon zariadenia, žerú najviac energie a spotrebúvajú najviac dát. K tomu ale pridala štatistiky všeobecne najsťahovanejších aplikácií či najpoužívanejších zariadení.

Noví žrúti energie, dát a výkonu

Okrem podrobných rebríčkov spoločnosť Avast upozorňuje aj na aplikácie, ktoré sa medzi tými, čo zaťažujú naše zariadenia, objavili prvýkrát. Patria sem tieto tituly:

 • Google Talkback
 • Hudba Google Play
 • SHAREit
 • Dokumenty Google
 • Samsung Media Hub
 • Piano Tiles 2

Toto sú aplikácie, ktoré sú medzi tými najnáročnejšími nováčikmi. Prítomnosť týchto aplikácií v zozname závisí od viacerých faktorov. Napríklad aplikácia Samsung Media Hub bol zrušená už pred niekoľkými rokmi, no keďže medzi najpoužívanejšími Android smartfónmi súčasnosti nájdeme napríklad Samsung Galaxy S5 aj S4, stále sa umiestňuje v rebríčkoch tých, ktoré majú na smartfóny najhorší vplyv. Nižšie si môžete pozrieť ďalšie zaujímavé rebríčky a štatistiky, ktoré sa týkajú aplikácií náročných na naše smartfóny.

Najsťahovanejšie Android aplikácie

Najpoužívanejšie Android zariadenia za Q1/2017

Toto sú podľa údajov spoločnosti Avast v súčasnosti najpoužívanejšie Android zariadenia. Nejde teda o najpredávanejšie modely za poslednú dobu, ale tie, ktoré sú stále aktívne a nájdeme ich medzi používateľmi najčastejšie.

10 najväčších žrútov batérie, ktorí sa spúšťajú pri spustení zariadenia

10 najväčších žrútov batérie, ktorých spúšťame manuálne

10 aplikácií, ktoré najviac zahlcujú miesto a spúšťajú sa pri spustení zariadenia

10 aplikácií, ktoré najviac zahlcujú miesto a spúšťame ich manuálne

10 aplikácií, ktoré najviac žerú dáta a spúšťajú sa pri spustení zariadenia

10 aplikácií, ktoré najviac žerú dáta a spúšťame ich manuálne

10 hier, ktoré najviac vybíjajú batériu

Ako vidíte, v rebríčkoch figurujú mnohé populárne, ale aj niektoré pre nás možno menej známe aplikácie. Samozrejme, to, že sa dostali do týchto rebríčkov neznamená, že v obchode Play nenájdeme tituly, ktoré sú ešte náročnejšie. V týchto zoznamoch sa berie do úvahy aj popularita aplikácie a napríklad Candy Crush Saga je označená za najväčšieho žrúta batérie v kategórii hier, aj keď niektoré FPS či pretekárske hry v skutočnosti žerú viac batérie. Dôvodom je práve popularita hry Candy Crush Saga, ktorá sa postará o viac vybitých batérií ako niektoré iné, menej rozšírené tituly.

Ak máte záujem prečítať si o výskume spoločnosti Avast viac, môžete tak spraviť na tomto odkaze. Zároveň nám môžete dať v diskusii pod článkom vedieť, ktoré aplikácie ste si odinštalovali alebo prestali používať vy kvôli tomu, že boli veľkými žrútmi dát, energie či výkonu vášho zariadenia.

Zdroj: Avast

10.8.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • skoda9635

  Tak a toto by mali vidieť obhajcovia všetkých tých cleanerov.

  • De Valak

   A najma DU battery saver xD Hlavne ze v hodnoteni tej aplikacie este ludia pisu ako im pomaha s vydrzou baterie, pritom opak je pravdou xD

   • SimSon

    Tak vies ako, placebo… No ale vsak nech sa vytesuju! :-)

 • SeppWinkler

  Prečo sa musia Mapy spustiť po štarte zariadenia?!?! Toto sú veci, ktoré jednoducho na Androide nenávidím. Žiadna kontrola na spúšťaním aplikácií. Chápem to v prípade budíku, ale Mapy si spustím sám, keď ich potrebujem… Pekne, ako veľa apiek je tam od veľkého G, ktorý vie všetko najlepšie :-/

  • Parki

   To už predsa od vydania Nougatu neplatí, ten obsahuje možnosť zakázať spúšťanie appiek po štarte ;-)

   • SeppWinkler

    Možno, ale aký je podiel N? To tu malo byť stále a aj zakázanie behu na pozadí…

 • Peter

  Ja mám vypnuté všetko čo nepoužívam, aj mapy. A aj pri reštarte sa mi to naspäť nezapína.

 • De Valak

  Zaujimalo by ma, kolko baterie,dat a pamate zerie ten zrut avast. Avast som mal na Androide sam, no po istom update to bol uz len samy balast a reklama na dalsie doinstalovanie dalsieho balastu.

  • Rastislav Salamon

   skus ESET Mobile Security, ten neotravuje hlupostami a funguje spolahlivo

+