MojAndroid

Aplikácie a hry pre mobilné zariadenia dnes už u nás nie sú takou fascinujúcou doménou ako pred niekoľkými rokmi. Ľudia v rozvinutých krajinách ich berú ako samozrejmosť a čoraz viac sa aplikácie a hry dostávajú aj do rozvojových krajín. Používatelia v západných krajinách síce už nesťahujú také množstvo nových aplikácií ako kedysi, no naučili sa za softvér platiť a míňajú tak v obchodoch s aplikáciami viac peňazí. Rok 2016 bol tak pre niektorých vývojárov skutočne veľmi prospešný.

01-worldwide-total-time-spent-in-apps

Nasýtené trhy v roku 2016 prestali vykazovať veľký nárast počtu stiahnutých aplikácií a vývojári sa upriamili na množstvo času, ktorý trávime používaním aplikácie. V konečnom dôsledku ale narástli oba dôležité ukazovatele – ako počet stiahnutých aplikácií, tak aj čas strávený v nich. Celkovo bolo v roku 2016 stiahnutých 90 miliárd aplikácií, čo predstavuje 15% nárast oproti predchádzajúcemu roku.

02-worldwide-app-store-downloads

Narástol aj zárobok vývojárov v dvoch najväčších obchodoch s aplikáciami – Google Play a AppStore. Dokopy bol nárast v zárobkoch o 40 % vyšší ako v roku 2015. Oba obchody vygenerovali tržby na úrovni 35 miliárd dolárov a ak započítame aj obchody tretích strán a príjmy z in-app nákupov, tržby sa dostanú na úroveň 89 miliárd dolárov. Až 90 % príjmov v obchode Play pochádza z hier, kým v AppStore je táto hodnota na úrovni 75 %.

Revenue-of-Top-3-video-streaming-apps

Jednou z najväčšmi rastúcich kategórií v minulom roku boli aplikácie na streamovanie videa. Tie na troch najväčších trhoch rástli skutočne rapídne. V USA to bol 250% nárast, v Číne až 370% a vo Veľkej Británii až 420%. Okrem toho sa darilo aj obchodníkom, keď čoraz viac ľudí trávi veľa času v aplikáciách e-shopov a online predajcov. Darilo sa aj finančným aplikáciám, ktoré sú stále populárnejšie. Nižšie si ešte môžete pozrieť zoznam aplikácií, s najväčším počtom aktívnych používateľov na dvoch najväčších platformách. Ďalšie štatistiky nájdete na odkazoch pod článkom.

Top-Apps-and-Games-of-2016-MAU

Zdroj: App Annie via Android Authority

18.1.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+