MojAndroid

Android 6.0 Marshmallow prináša niekoľko zaujímavých a praktických noviniek, pričom medzi jednu z najväčších patrí režim Doze. Ten vypne aplikácie a služby na pozadí vždy, keď je zariadenie dlhšie v odpočinku a nehýbe sa (teda ho máte napríklad položené na stole). Táto funkcia však nie je nijako viazaná na hardvér v nových Nexus zariadeniach, a tak bolo len otázkou času, kedy sa objaví vo forme aplikácie aj v obchode Play. Stalo sa tak len nedávno a aplikácia nesie rovnaký názov – Doze.

Náš tip
Nové šetriace režimy Stamina pre celú radu Xperia Z5 prídu s Androidom 6.0 Marshmallow

Najprv musíme objektívne povedať, že Doze nie je prvou aplikáciou svojho druhu. V obchode Play sa nachádza už dlhšie niekoľko titulov s podobnou funkcionalitou, no názov a uvedenie nového Androidu 6.0 značne zvýhodňujú tento titul pred konkurenciou. V podstate aplikácia Doze funguje veľmi jednoducho. Po jej spustení vás aplikácia požiada o aktiváciu (falošného) VPN tunela, do ktorého bude smerovaná komunikácia aplikácií, ktoré majú byť počas doze režimu hibernované. Pomocou jediného tlačidla nastavení v aplikácii si potom môžete zvoliť, ktoré aplikácie dostanú výnimku a má im teda byť umožnená komunikácia aj počas spánku zariadenia.

Režim doze sa v rovnomennej aplikácii spustí po vypnutí displeja (aj keď vývojár píše, že sa spustí až po 30 minútach po vypnutí displeja) a všetkým aplikáciám (okrem tých s výnimkou) zakáže komunikovať cez mobilné pripojenie aj Wi-Fi. To môže predĺžiť značne výdrž batérie, aj keď to má samozrejme svoje nedostatky. Treba preto zvážiť, ktoré aplikácie môžu pristupovať k internetu aj počas hibernácie smartfónu. Aplikáciu Doze si môžete stiahnuť z obchodu play bezplatne, podporuje zariadenia s Androidom 4.1 a novším.

16.11.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+