MojAndroid

Ste jedným z používateľov, ktorí neobľubujú fitness náramky či inteligentné hodinky? Žiadny problém. Skupina vedcov z MIT Media Lab predstavuje novú aplikáciu s názvom “Biophone”. Zaujímavosťou je, že budete môcť sledovať váš srdcový tep či dýchanie len za pomoci smartfónu, a to dokonca v prípade, že ho máte odložený vo vrecku alebo cestovnej taške. Princíp spočíva v maximálnom využití akcelerometra a gyroskopu. Cieľom je, aby tieto senzory dokázali zachytiť drobné vibrácie ľudského tela pochádzajúce z činnosti srdca alebo dýchania. Pre záznam relevantných dát vyvinuli vývojári aplikáciu pre Android, ktorej prvé testy uskutočnili na smartfóne Samsung Galaxy S4.

Biophone_s4

Na testovaní sa podieľalo dvanásť osôb, ktoré mali vo vreckách umiestnené smartfóny s aplikáciou Biophone a takisto disponovali lekárskymi senzormi pre meranie srdcového tepu a dychu. Účastníci testu začali behom na rotopede a pokračovali ďalšími činnosťami v sede, stoji a ľahu. Bohužiaľ, vedci zistili nezrovnalosti vo výsledkoch z aplikácie v porovnaní so senzormi na tele. Odchýlky sa pochybovali v prípade merania tepu srdca o viac ako jeden tep na minútu a v prípade dýchania o štvrť dychu za minútu.

MIT Media Lab pripúšťa, že majú pred sebou ešte veľa práce, kým budú môcť používatelia vyhodiť svoje fitness príslušenstvo. Testy však preukázali, že čím bližšie je smartfón k ľudskému telu, tým presnejšie údaje získa. Nasledujúcim krokom bude zefektívniť merania na väčšie vzdialenosti. V minulom roku sa podobné testy odohrávali dokonca aj na okuliaroch Google Glass. Jedným z cieľov Biophone je z nameraných výsledkov vyhodnotiť, či je daná osoba v strese alebo či je zdravotne v poriadku. Na základe toho  by mala navrhnúť napríklad dychové cvičenia alebo zavolať na pomoc priateľov či blízku osobu.

Zdroj: engadget.com

17.11.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+