MojAndroid

V Android aplikácii s názvom Adult Player bol objavený škodlivý ransomware. Ide o pornografickú aplikáciu, ktorá by mala užívateľom ponúknuť šteklivé videá. Po jej nainštalovaní začne aplikácia okamžite zhotovovať fotografie užívateľa prednou kamerou. Následne zariadenie zablokuje a od užívateľa požaduje 500 dolárov, inak ostane zariadenie zamknuté.

adult-porn-malware2

Aby bola dosiahnutá väčšia hodnovernosť požiadavky, na obrazovke zariadenia sa objaví prezident USA Barack Obama s tematikou Ameriky, čo môže niektorým užívateľom pripomínať vládne nariadenie a malo by ich to jednoduchšie presvedčiť zaplatiť požadovanú sumu. Samozrejme, ide iba o škodlivú aplikáciu, ktorá je naprogramovaná tak, aby užívateľov nalákala na platbu.

adult-porn-malware

Horšie je, že odinštalovanie aplikácie vôbec nie je jednoduchá záležitosť. Nepomôže ani klasický reštart zariadenia a keďže z prostredia systému nemáte vôbec prístup k nastaveniam zariadenia, musíte sa dostať do Safe módu. To sa na každom zariadení líši, no keď sa sem dostanete, ste už na polceste za úspešným odstránením aplikácie. V Safe móde musíte najskôr odobrať aplikácii Adult Player administrátorské práva. To spravíte tak, že v nastaveniach prejdete do nastavení bezpečnosti a tu nájdete položku Správcovia zariadenia. Uistite sa, že aplikácia Adult Player nie je zaškrtnutá, a teda nie je správcom zariadenia. Následne už môžete aplikáciu odinštalovať cez Nastavenia – Aplikácie – Prevzaté.

Aby ste sa v budúcnosti vyvarovali podobným nepríjemnostiam, uistite sa, že aplikácie vždy inštalujete z overených zdrojov. Vo väčšine prípadov pôjde o obchod Play, no ak si aj sťahujete aplikáciu volne z internetu, majte vždy na pamäti svoje súkromie a bezpečnosť.

Zdroj: phandroid

8.9.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+