MojAndroid

Hoci má Google pomerne dobre vyvinutý algoritmus na odchytávanie nebezpečných aplikácií a hier v obchode Play, raz za čas sa stane, že šikovní vývojári zamaskujú svoju aplikáciu do naozaj funkčného obalu a nalákajú na ňu dostatok obetí. Presne to je aj prípad populárneho čínskeho editora fotografií s názvom Meitu, ktorá má už viac ako 10 miliónov inštalácií. A pritom ide o naozaj zle urobenú aplikáciu, ktorá je potenciálne nebezpečná pre používateľa.

meitu-1

Aplikácia Meitu je normálnym, nadštandardne vybaveným editorom fotografií. Okrem toho je ale úplne zlá. Od zariadenia si žiada 23 rozličných povolení, a to aj prístup k sieti, zmene nastavení, MAC adrese, IP adrese a podobne. To sú veci, ktoré editor fotografií nesmú zaujímať. Používateľ @rekrom12 dokonca upozornil na časť kódu MTAnalyticsAdLogEntity.java v aplikácii, ktorá odosiela citlivé dáta na externé servery. Ide o názov zariadenia, verziu OS, MAC adresu, IMEI, či iné dáta. Túto aplikáciu tak môžeme verejne označiť za spyware a rozhodne vám ju neodporúčame inštalovať.

Na čo si dávať pri inštalovaní aplikácií pozor

Pri inštalácií akejkoľvek aplikácie by ste si mali dávať pozor na povolenia, ktoré žiada. Ak ide napríklad o čítačku elektronických kníh, nemala by žiadať prístup ku kontaktom, hovorom, či sieti. Nápomocné môžu byť aj hodnotenia používateľov v obchode Play. Tí často upozornia na bezpečnostné nedostatky danej aplikácie. Stále však platí, že najlepšou ochranou je zdravý rozum. Ak sa vám na hociktorej aplikácií niečo nepozdáva, radšej ju nahraďte dôveryhodnou alternatívou.

Zdroj: AndroidPolice

20.1.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+