MojAndroid

V obchode Google Play existuje obrovské množstvo antivírusových aplikácií. Koľko z nich je reálne užitočných a dokážu prácu antivírusu vykonávať plnohodnotne? Nedávno prebehol test spoločnosti AV-Comparatives, ktorá otestovala 250 takýchto aplikácií. Výsledok nie je príliš lichotivý. Len 80 z nich spĺňa požadavky, ktoré potrebovali na to, aby testom úspešne prešli.

Aplikácie, ktoré testom prešli, dokázali rozoznať aspoň 30 percent škodlivých aplikácií od roku 2018. Vo viacerých prípadoch je problémom, že tieto antivírusy nedokážu skenovať samotný kód aplikácie. Vyhodnocovanie robia väčšinou na základe blacklistu a whitelistu aplikácií. To znamená, že ak antivírus nájde aplikáciu, ktorá je na blackliste, upozorní na to, že je škodlivá. Ak má aplikácia v názve napríklad com.instagram, automaticky ju vyhodnocujú ako čistú. Vytvoriť aplikácie, ktoré to obsahujú, nie je žiadnym problémom.

Odporúčame stiahnuť antivírus od overenej spoločnosti

Aplikácie, ktoré testom prešli, boli väčšinou od známych antivírusových spoločností. Práve na tieto by sme sa spoľahli a išli by sme na istotu. Stiahnuť si aplikáciu od známeho vývojára, o ktorom vieme, že dlhodobo pracuje na antivírusoch aj pre PC je určite tou najlepšou voľbou. Test prebehol v januári, pričom v priebehu dvoch mesiacov z Google Play zmizli antivírusové aplikácie až od 32 vývojárov.

Používate vo svojom smartfóne nejakú antivírusovú aplikáciu?

Loading ... Loading ...
Náš tip
Na niektorých telefónoch značky Alcatel bol od výroby nainštalovaný malware
Náš tip
Adware v obchode Play sa ukrýval vo vyše 200 aplikáciách so 150 miliónmi stiahnutí
18.3.2019
Zdroj: engadget.com

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+