V obchode Google Play existuje obrovské množstvo antivírusových aplikácií. Koľko z nich je reálne užitočných a dokážu prácu antivírusu vykonávať plnohodnotne? Nedávno prebehol test spoločnosti AV-Comparatives, ktorá otestovala 250 takýchto aplikácií. Výsledok nie je príliš lichotivý. Len 80 z nich spĺňa požadavky, ktoré potrebovali na to, aby testom úspešne prešli.
Aplikácie, ktoré testom prešli, dokázali rozoznať aspoň 30 percent škodlivých aplikácií od roku 2018. Vo viacerých prípadoch je problémom, že tieto antivírusy nedokážu skenovať samotný kód aplikácie. Vyhodnocovanie robia väčšinou na základe blacklistu a whitelistu aplikácií. To znamená, že ak antivírus nájde aplikáciu, ktorá je na blackliste, upozorní na to, že je škodlivá. Ak má aplikácia v názve napríklad com.instagram, automaticky ju vyhodnocujú ako čistú. Vytvoriť aplikácie, ktoré to obsahujú, nie je žiadnym problémom.
Odporúčame stiahnuť antivírus od overenej spoločnosti
Aplikácie, ktoré testom prešli, boli väčšinou od známych antivírusových spoločností. Práve na tieto by sme sa spoľahli a išli by sme na istotu. Stiahnuť si aplikáciu od známeho vývojára, o ktorom vieme, že dlhodobo pracuje na antivírusoch aj pre PC je určite tou najlepšou voľbou. Test prebehol v januári, pričom v priebehu dvoch mesiacov z Google Play zmizli antivírusové aplikácie až od 32 vývojárov.

Určite odporúčam AV od spoločnosti Emsisoft, v pomere cena a výkon je to to najlepšie, čo môže človek mať, detekcia na PC je 97% a na Androide 100%.
Mam dojem, ze autor clanku ten test asi necital. Inak by take nezmysly nanapisal:
“Len 80 z nich spĺňa základné štandardy antivírusu”
V teste uvadzaju, ze len 80 aplikacii dokazalo detekovat aspon 30% virusov *a zaroven* nemali vela tzv. false-positive hlaseni (neoznacili ako virus aj cistu aplikaciu). Toto ale nie je ziaden “standard”, to je kriterium ktore si sami zvolili (pricom hlavne to “vela” nie je vobec upresnene).
“Vyhodnocovanie robia väčšinou na základe blacklistu aplikácií. To znamená, že ak antivírus nájde aplikáciu, ktorá je na blackliste, upozorní na to, že je škodlivá.”
V teste je to presne naopak! Pisu tam o whiteliste, nie o blackliste!
“all apps whose package name match this white-list are considered “trusted applications” by these “AV apps””
Ak ma napriklad appka v nazve “com.android.com”, povazuje sa za cistu. Problem je, ze aj apka s virusom sa moze takto nazyvat…
Ďakujem za podnety, článok som trochu upravil, aby to bolo zrozumiteľnejšie. Musím nesúhlasiť s tým, že píšu len o whiteliste. Je tam jasne napísané, že aplikácie používajú whitelist alebo blacklist. Áno, whitelist je viac rozpísaný, no stále platí, že ak je aplikácia na blackliste, tak ju označí ako nebezpečnú :)
Viete, kolko krat sa v tej sprave vyskytuje slovo “blacklist”? Raz, v zaverecnom zhrnuti (“Compared to last year, we found even more apps using only black/whitelists as a detection mechanism”). V samotnych testoch a vysledkoch sa nikde nespomina.
A kolko krat je tam “whitelist”? Desat krat. A mnohe apky boli prave koli whitelistu z vysledkov vyhodene (ziadna koli blacklistu).
Ja viem, ze je to tazke priznat si chybu…