MojAndroid

Ransomware je veľmi nepríjemná forma vírusu, ktorá vám zabraní ovládať vaše zariadenia, pokiaľ nezaplatíte určitú “pokutu”. Takáto forma vírusu sa hackerom osvedčila na počítačoch a teraz sa začínajú vírusy ransomware objavovať aj na zariadeniach s Androidom.

Najnovšia forma vírusu vám zablokuje zariadenie a hláška na displeji vám oznámi, že ste porušili zákon. Aby ste mohli ďalej používať svoje zariadenie, budete nútení zaplatiť niekoľko stoviek eur, pričom až po zaplatení pokuty získate znovu kontrolu nad svojím tabletom alebo smartfónom. Ide pritom iba o šikovný ťah hackerov, ktorí sa snažia využiť neznalosť bežných používateľov.

Ak sa na vašom zariadení zobrazí podobné hlásenie, môžete vyskúšať resetovať svoje zariadenie. Tým pádom ale riskujete stratu svojich dát. Oveľa účinnejšou formou boja proti ransomware je prevencia, ktorou je v tomto prípade vyhýbanie sa aplikáciam z neznámych zdrojov. Tento konkrétny tip ransomware je ale ešte nebezpečnejší. Do vášho zariadenia sa totiž môže doskať aj bez vášho vedomia v prípade, že navštívite infikovanú webovú stránku. Tento spôsob napádania zariadení je taký účinný, že ho používajú aj tajné služby na monitorovanie správania ľudí, ktorí navštevujú podozrivé internetové stránky.

Android malware vírus

Hrozba nákazou ransomware je, žiaľ, veľmi reálna. Iba za posledné tri týždne bolo zaznamenaných vyše 30 000 zariadení s Androidom, ktoré boli postihnuté touto nákazou. Nové verzie nebezpečného vírusu vám nie len zablokujú prístup k vášmu zariadeniu, ale kontrolu dokážu odovzdať samotnému hackerovi. Ten je potom schopný prehliadať vaše súkromné údaje a na diaľku vykonávať či prijímať telefonáty. To je drastická zmena oproti predchádzajúcim verziám ransomware, ktoré sa objavili na zariadeniach s Androidom. Väčšinou šlo iba o vírusy, ktoré spôsobovali opakované načítavanie určitej stránky pri spustení internetového prehliadača. Dávajte si preto pozor aj pri prezeraní internetových stránok z vašich mobilných zariadení. Účinnou formou ochrany aj aplikácia určená práve na boj s nebezpečnými vírusmi avast! Ransomware Removal. V obchode Play je úplne zadarmo, no môže vám ušetriť množstvo komplikácií a problémov, ktoré by ste s novými vírusmi mohli mať.

Zdroj: NYTimes via PhoneArena

26.8.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+