MojAndroid

Súčasťou nášho webu je aj špecializované Android fórum, kde môžete klásť vaše otázky a riešiť problémy s vašimi Android zariadeniami s komunitou ľudí, ktorí sa zaujímajú o mobilné technológie ako také. Nie vždy sa ale nájde niekto, kto by vám dokázal pomôcť, a tak sme sa rozhodli, že vám pravidelne budeme pomáhať s riešením vašich problémov. V tejto časti nového seriálu máme pre vás pripravené 3 jednoduché rady a tipy.

Používateľ Tom2646 sa pýta:

Zdravím chcel by som Vás poprosiť o radu, neviem sa rozhodnúť medzi Samsung Galaxy A5 2016 a Xiaomi Mi 5. Prosím Vás o radu, prípadne inú alternatívu.

Odpoveď:

Parametrovo je takmer vo všetkom lepšie Xiaomi, až na LTE, ktoré nepodporuje všetky naše slovenské pásma, čiže ak chceš využívať 4G sieť, over si, na akých pásmach funguje tvoj operátor. Xiaomi konkrétne nepodporuje 800MHz pásmo (O2 určite toto pásmo využíva, neviem ako ostatní). Taktiež ešte chýba podpora SD karty, ale to je bežné pri väčšine súčasných mobilov.

Ideálne by však bolo, aby si si niekde skúsil to Xiaomi prostredie, či ti bude vyhovovať. Ak si zvyknutý na Samsung a si s ním spokojný, neurobíš chybu ani s A5 (predpokladám, že sa jedná o súčasný model 2016). Ako alternatívu dávam do pozornosti OnePlus 3, ale je nutné objednávať cez net a predaj bude opätovne obnovený až niekedy v polovici septembra.


Používateľ bigvictorio sa pýta:

Dobrý deň, mám taký problém a potreboval by som rady ako vybrať nabíjačku (adaptér). Pred pár dňami som stratil originálnu nabíjačku od telefónu Alcatel Pixi 4,5 3G verzia alebo presný názov Alcatel onetouch 4027D pixi 4,5 (3G verzia). O túto záležitosť som sa nikdy nezaujímal no po mojej skúsenosti to radšej riešim,  :D [Presuňme sa do minulosti: – Asi pred 2 rokmi: Mám skúsenosť zo starým mobilom. Kúpil som pred 2 rokmi na starý mobil v nemenovanom veľkom elektre (kamenná predajňa) adaptér za 10€ (starý originálny od toho Alcatelu som stratil u kamaráta a nenašiel sa). Pýtal som sa tam nejakého toho poradcu na predajni či mi ten nový adaptér bude dobrý na mobil a on povedal že áno, dokonca že to bude rýchlejšie nabíjať.(Aby sme sa pochopili, rýchlejšie nabíjanie v tomto zmysle znamená že nový adaptér mal viac voltov ako pôvodný originálny) Problém nastal keď sa mi len tak nechcel nabíjať mobil (adaptér som používal rok a pol a väčšinou som do adaptéru pichol USB hub a z hubu som nabíjal 2 telefóny – Alcately) .Mal som ešte záruku takže som zašiel do opravy a v listine z opravy bolo napísané že neorigo. adaptér poškodil základnú dosku a nechceli mi mobil vyreklamovať z dôvodu použitia neoriginálneho adaptéru.(Po odpálení adaptéru sa mobil dal nabíjať iba z externej nabíjačky alebo z pc/ntb a oprava stále toľko ako ten istý nový mobil.)// Poďme späť do budúcnosti] Ide o to ako som vyššie hovoril že teraz mám nový mobil no a sestre sa podarilo stratiť adaptér a bojím sa o to aby som nevybral nejaký šunt čo mi zase odpáli mobil. Preto sa chcem opýtať či sa podla baterky dá vybrať vhodný adaptér alebo či by mi niekto nevedel poradiť adaptér pre tento mobil. Fotky pôvodného adaptéru nemám… Však načo… Dúfam že to nebude vadiť no prikladám odkaz kde som mobil kupoval. ( ALCATEL ONETOUCH 4027D PIXI 3 (4.5) Dual SIM ) Ďakujem za všetku pomoc a dúfam že sa to nejak dá vyriešiť…Mám doma ešte nejaký ročný adaptér z Alzy za 2 eurá no radšej by som používal nejaký ak by sa dal vhodnejší…Ďakujem za všetky rady, :)

Odpoveď:

Aký bol telefón, s ktorým si mal problém? Staré mobily boli náchylné na nabíjačky, avšak tie novšie si už vedia riadiť prúd podľa svojej potreby. Avšak neviem, do akej kategórie platí ten tvoj Alcatel. Najistejšie bude kúpiť nabíjačku rovnakých parametrov ako mala tá stará. Vieš sa niekde dopátrať k tým hodnotám? Napr. v manuáli? Pri nabíjačkách je dôležitý výstupný prúd.. nabíjačky súčasných mobilov ich majú niekde okolo 1-1.8A (1000-1800mA), tablety môžu mať aj 2-2.1A (2000-2100mA), prípadne viac.. lacnejšie mobily môžu mať aj iba okolo 0.5A (500mA).

Na väčšinu súčasných mobilov si kľudne môžeš kúpiť aj tú najsilnejšiu nabíjačku, samotný mobil si potom riadi prúd, aby nedošlo k poškodeniu baterky. Avšak ako som písal vyššie, neviem, či to platí aj pre ten Alcatel, jedná sa o dosť nízky lowend. Ak kúpiš niečo okolo 1A, nemal by si urobiť chybu, si myslím.


Používateľ Vlado62 sa pýta:

Dobrý, chcel by som som sa opýtať ohľadom telefónov Lenovo (Mám Lenovo Notebook a tablet).Vyhovoval by mi (napr. A7010 ) na základe parametrov a recenzií na YouTube, ale niektoré recenzie od užívateľov sú typu “len nie Lenovo…” Chcem sa teda opýtať v čom sú také zlé, že sa neodporúčajú (niektorí ich chvália). Zaujal ma aj Huawei P9 lite, ale mám obavu, že či nebude 16GB málo a tiež Honor 8, ale ten nie je známe, kedy príde do predaja. Vie niekto prípadne. poradiť inú značku – hľadám dobrú baterku, ideálne 3GB RAM a 32GB pamäte a uhlopriečku 5-5,5″, skôr duál, v cene max. 300€. Ďakujem za prípadné. rady a informácie.”

Odpoveď:

Tiež patrím medzi ľudí, ktorí Lenovo veľmi nemusia. Čo sledujem fóra, práve s Lenovom majú ľudia problémy, cudzie aplikácie, ktorých sa nevedia zbaviť ani po hard resete a podobne. Sám mám tablet Lenovo, má 2GB ram, ale je to sekátko akoby to malo ledva 1GB. Navyše Lenovo dáva Mediatek, ktorý ja osobne tiež veľmi nemusím.

Asi by som radšej dal prednosť Huawei, aj keď to ich prostredie zase nie je bohviečo. Ale je to asi vec zvyku. Tých 16GB je podľa mňa v pohode, pokiaľ neplánuješ zapratať mobil hrami a filmami. Na bežné aplikácie + jedna offline navigácia je podľa mňa v pohode.. samozrejme, fotky a videá si pravidelne budeš zálohovať mimo mobil, aby si o ne v prípade straty alebo poškodenia mobilu neprišiel.


Nezabudnite! Ak máte nejaký problém s vašim mobilným zariadením, napíšte na www.AndroidForum.sk a my, alebo Android komunita, ktorá naše fórum pravidelne navštevuje, vám pomôže. Pokiaľ ste v mobilných technológiách zbehlí, môžete na našom fóre poradiť iným používateľom. Však viete, ako to býva – ako sa do hory volá, tak sa z nej aj ozýva. Možno aj vy raz budete potrebovať pomoc a nájde sa niekto ochotný, kto vám poradí!

Na vaše otázky odpovedal používateľ nášho Android fóra –  brm

21.8.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+