MojAndroid

Súčasťou nášho webu je aj špecializované Android fórum, kde môžete klásť vaše otázky a riešiť problémy s vašimi Android zariadeniami s komunitou ľudí, ktorí sa zaujímajú o mobilné technológie ako také. Nie vždy sa ale nájde niekto, kto by vám dokázal pomôcť, a tak sme sa rozhodli, že vám pravidelne budeme pomáhať s riešením vašich problémov. Dnes sme sa rozhodli pomôcť používateľovi s prezývkou matus699, ktorý by chcel vedieť, čo získa nainštalovaním custom ROM-ky.

Používateľ Matus699 sa pýta:

Zdravím Vás mám doma pár mobilov a rozmýšľam nad rootom a nahraním inej rom pravdepodobne LineageOS.

Sú to telefóny: Samsung Note 2 (Android 4.4), Samsung S4 Active (Android 5.0.1), Lenovo Vibe Z2 PRO (Android 5.0.2) a Sony M2 (Android 5.1.1). Všetky fungujú na oficiálnych posledných verziách.

Otázka na skúsenejších – vie mi tá zmena k niečomu pomôcť zlepšiť alebo je to zbytočne a nezískam nič pripadne iba problémy? Telefóny sú používané všetky. Samsungy sú trocha prituhnuté kvôli touchwizu , Sony je tiež také pomalé no Lenovo je rýchle a bez sekania. Všetky som dal nedávno do továrenských nastavení a nepomohlo to skoro vôbec. Viem že to nie sú moderne mašiny čiže zázraky nečakám len by som rad vedel či sa mi to oplatí meniť alebo nie. Niekde čítam že keď tam dám 7.1 od Lineage pomôže to baterke aj rýchlosti inde čítam že to nie je dobra voľba tak fakt neviem.

Skúsim sa teda spýtať Vás čo odporučíte vy a pre ktorý mobil?

Odpoveď od MaxCore:

Custom ROM neuveriteľne zrýchli telefón, fakt. S batériou je to len otrochu lepšie. Ak ti nebude vadiť absencia pôvodných funkcií zo Stock ROM, choď do toho, ale môžeš nepodarenou inštaláciou bricknuť telefón. Odporúčam zameniť TouchWiz za AOSP ROM tipu CyanogenMod alebo LineageOS.

Odpoveď od brm:

Pri Lenove zabudni na custom rom, ale Samsung bude mať určite peknú podporu zo strany alternatívnych romiek a budeš si môcť vyberať. Ak ti nebude fungovať jedna, môžeš skúsiť inú. Ako už bolo písané, stratíš vychytávky od samotného výrobcu mobilu, ale na druhú stranu získaš novšiu verziu Androidu… a hlavne takmer čistú verziu! Pre niekoho je to výhoda (býva väčšinou o dosť rýchlejšia), pre niekoho nevýhoda (mobil obsahuje iba základné funkcie od uja Googla a väčšinu vychytáviek si treba doinštalovať).

Odpovedá Ondrej z MôjAndroid.sk:

Ahoj. Pokiaľ tvoje zariadenia už nepodliehajú záruke, tak by som na tvojom mieste rozhodne vyskúšal alternatívnu ROM. LineageOS je momentálne jednou z najlepších alternatívnych ROM, takže by sme ti ho rozhodne odporučili. Predtým si ale všetko dobre naštuduj, aby si svoje zariadenie ešte viac nepoškodil…

Náš tip
AndroidForum.sk: Problémy s fotoaparátom v LG G4 #40

Nezabudnite! Ak máte nejaký problém s vašim mobilným zariadením, napíšte na www.AndroidForum.sk a my, alebo Android komunita, ktorá naše fórum pravidelne navštevuje, vám pomôže. Pokiaľ ste v mobilných technológiách zbehlí, môžete na našom fóre poradiť iným používateľom. Však viete, ako to býva – ako sa do hory volá, tak sa z nej aj ozýva. Možno aj vy raz budete potrebovať pomoc a nájde sa niekto ochotný, kto vám poradí!

23.4.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+